Najlepsze Licea w Polsce - Perspektywy - Srebrna Szkoła 2022

Archiwum: wrzesień 2021

2021-09-03

Trwają przygotowania do wystawienia sztuki teatralnej "Stara baśń"  w wykonaniu uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Chrzanowie i seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chrzanowie. Reżyserem spektaklu  jest Marcin Kobierski, aktor Teatru Bagatela. Premiera zaplanowana jest na 12 października 2021 roku.

 

Projekt "Kiedy słońce było bogiem" uzyskał dofinansowanie z Województwa Małopolskiego.
Powiatowy Konkurs Ekologiczny
2021-09-08

Zapraszamy do udziału w Powiatowym Konkursie Ekologicznym.

 

Zgłoszenia szkół do 16 września 2021r.

 

Zawody 23 września 2021r. 

 

Regulamin

„Chrzanowskie I LO w chmurze edukacyjnej – VI edycja”
2021-09-15

 

Dnia  1 września 2021 roku rusza kolejna edycja projektu w ramach Małopolskiej Chmury Edukacyjnej.

 

W bieżącym roku szkolnym realizujemy zajęcia w następujących obszarach tematycznych:

- zajęcia on-line: biologia, przedsiębiorczość, fizyka, informatyka

- zajęcia kół naukowych: biologia,przedsiębiorczość, fizyka, informatyka

dla młodzieży z klas 1 i 2 liceum

 

Rekrutacja do projektu prowadzona jest w dniach od 2 września 2021 roku do 17 września 2021 roku.

Zachęcamy wszystkich do udziału w zajęciach i prosimy o zapoznanie się z Regulaminem rekrutacji
i uczestnictwa w projekcie.

Formularz rekrutacyjny dostępny jest w sekretariacie szkoły, biurze projektu, na stronie internetowej szkoły. Wypełniony dokument (podpisany przez kandydata i rodzica) należy złożyć  w nieprzekraczalnym terminie do 17.09.2021 roku u nauczyciela przedmiotowego, w sekretariacie szkołylub biurze projektu.

 

W razie pytań zapraszamy do biura projektu (pokój za sekretariatem), lub prosimy o kontakt
 z nauczycielami prowadzącymi zajęcia w projekcie.

RAJD INTEGRACYJNY KLAS PIERWSZYCH
2021-09-15
Zgodnie z tradycją 1LO klasy pierwsze w dniu 10 września integrowały się w Wygiełzowie przy tańcach i wspólnym grillowaniu.
Uczniowie mogli wziąć udział w klasowych rywalizacjach w strzelaniu z katapulty, przeciąganiu liny oraz strzelaniu z łuku. Na koniec odbył się konkurs piosenki ludowej/biesiadnej, którą prezentowały poszczególne klasy. Zwycięską okazała się klasa 1d, której wychowawczynią jest Pani Edyta Mirek.
 
Wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego
2021-09-21

W najbliższy czwartek ( 23 IX 2021 r,) odbędą się wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego.

 Ze względu na pandemię, by uniknąć grupowania się uczniów,  głos na wybranego kandydata będziecie mogli oddać  w klasach (na początku lub pod koniec lekcji). 

Oto kandydaci, których nazwiska znajdziecie na kartach do głosowania.

  1.      Chrząścik Nikola z klasy I f
  2.      Chmura  Aleksandra klasa I f
  3.      Drabiec Szymon z klasy III a po szkole podstawowej
  4.      Dudzik Alan z klasy III d po szkole podstawowej
  5.      Hoffmann Matylda z klasy II b
  6.      Jochimczyk Szymon z klasy III e po szkole podstawowej
  7.      Kozioł Zofia uczennica z klasy II c
  8.      Morawski Daniel z klasy I b
  9.      Niemiec Emma z klasy II b
  10.   Prygiel Natalia z klasy III c po gimnazjum

 

Przypominamy kandydatom, że zgodnie z Regulaminem Wyborów do Zarządu SU: „Na dzień przed wyborami nie można prowadzić żadnej kampanii” (art. 5 p.2).

Monika Niemczyk

Jolanta Staniszewska

2021-09-22

22 września klasa 2 a uczestniczyła w plenerowej lekcji historii w Krakowie. Temat wycieczki to Kazimierz żydowski i Kazimierz chrześcijański W trakcie zwiedzania, dzisiaj najmodniejszej, dzielnicy Krakowa, młodzież poznała historię tego miejsca - niegdyś niezależnego miasta lokowanego przez króla Kazimierza Wielkiego. Kazimierz od czasów średniowiecza miał swój rynek, ratusz i kościoły: Kościół na Skałce OO. Paulinów, miejsce śmierci i kultu św. Stanisława i miejsce Panteonu Narodowego w Krypcie Zasłużonych, Kościół Bożego Ciała - gotycka świątynia pełniąca funkcję fary miejskiej oraz Kościół Św. Katarzyny i Klasztor OO. Augustianów - kościół gotycki. W XV wieku na Kazimierz trafili żydowscy mieszkańcy Krakowa i miasto stało się miejscem idealnej symbiozy religii i zwyczajów chrześcijańskich i judaistycznych, tworząc niezwykle atrakcyjną mozaikę kulturową. Na elementy żydowskiej kultury składają się m.in. Stara Synagoga - obecnie Muzeum Judaistyczne, Synagoga Remuh i Stary Cmentarz Żydowski oraz Synagoga Izaaka, Kupa, Tempel i  Poppera. W trakcie wycieczki zapoznaliśmy się zarówno z tymi miejscami, podziwiając historyczną architekturę, jak i ze zwyczajami religijnymi i świeckimi ortodoksyjnych Żydów. Na koniec uczniowie utrwalili sobie fakty z historii średniowiecznej Polski zwiedzając Katedrę Wawelską, groby i krypty wawelskie zasłużonych władców i Polaków, Dzwon Zygmunta i dziedziniec zamku królewskiego na Wawelu. Było intensywnie historycznie i baaardzo ciekawie:)

Powiatowy Konkurs Ekologiczny
2021-09-24

23 września 2021r. odbył się Powiatowy Konkurs Ekologiczny.


Konkurs składał się z 2 etapów. I etap odbywał się pomiędzy uczniami każdej zgłoszonej szkoły, skąd
zostali wyłonieni 3 kandydaci, którzy reprezentowali swoje szkoły w  międzyszkolnym etapie konkursu.
II etap składał się z quizu oraz pytania z zakresu ciekawostek przyrodniczych o powiecie chrzanowskim w formie ustnej.


Wyniki:
Szkoły podstawowe:
- 1 miejsce - Maja Nowakowska        SP w Kwaczale
- 2 miejsce - Marta Maślanka            SP w Kwaczale
- 3 miejsce - Dominika Jochymek      SP w Kwaczale


szkoła ponadpodstawowa
- 1 miejsce -Gabriela Rembiecha         I LO
- 2 miejsce -Mateusz Machaj              I LO
- 3 miejsce Zofia Legieć                     ZSECh

 

Organizatorkami konkursu były mgr Barbara Wawrzyniak oraz mgr Beata Urbańczyk 

2021-09-24

22 września 2021 roku młodzież naszej szkoły wraz z seniorami z UTW w Chrzanowie uczestniczyli w plenerach filmowych "Starej baśni" na terenie skansenu w Wygiełzowie. 

Spektakl powstaje w ramach projektu "Kiedy słońce było bogiem", który otrzymał dofinansowanie z Województwa Małopolskiego.
 

Na premierę zapraszamy 12 października 2021 roku.

 

Relacja z plenerów

Koło języka włoskiego
2021-09-25
W poniedziałek o 18.30 ruszają zajęcia online z j. włoskiego, skierowane do osób, które nie uczyły się nigdy i nie miały kontaktu z językiem włoskim a chcą poszerzać swoje zainteresowania i nauczyć się czegoś nowego.
Zajęcia będą realizowane w formie online. 
Zapraszamy do zapisywania się na listę, gdyż ilość miejsc jest ograniczona.
 
Arrivederci !!!
2021-09-27
24 września uczniowie i nauczyciele 1 Liceum Ogólnokształcącego uczestniczyli w Małopolskiej Nocy Naukowców na terenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie. Stworzone zostały trzy stanowiska przedmiotowe - z chemii, fizyki i biologii. Biolodzy z klasy 2c przybliżyli uczestnikom temat "Sekrety roślin". Można było zobaczyć na żywo rośliny owadożerne takie jak dzbaneczniki, rosiczki, kapturnice. Zainteresowani mogli nauczyć się jak umiejętnie posługiwać się mikroskopem oraz wziąć udział w quizie o ciekawostkach na temat roślin.
Fizycy z  klasy 3asp przygotowali pokaz doświadczeń " Fizyka w Gwiezdnych Wojnach i nie tylko". Stworzyli miecz świetlny w lampy plazmowej i jarzeniówki, posługiwali się "telekinezą" do unoszenia cieczy w naczyniu o nazwie handboiler. Zademonstrowali działania polaryzatorów światła. Magiczną sztuczką okazało się również wykonanie lontu z dymu świeczki czy też zgaszenie płomienia świecy przy pomocy pozornie tylko pustej szklanki.
Doświadczenia z chemii "Kolorowa chemia" przygotował student Wydziału Chemii UJ w Krakowie Grzegorz Niedzielski, odbywający praktyki w naszej szkole. Prezentował ciecze, które w niezwykły sposób zmieniały swoje kolory, sprawił, że rysunki wykonane przez uczestników wodą nabrały kolorów. Punktem kulminacyjny było jednak wyprodukowanie sztucznej krwi.
Opiekę merytoryczną nad pokazami sprawowały: p. Elżbieta Klekotka, p. Marzanna Mąsior, p. Anna Oprządek
2021-09-30
 
29 września klasa 3dsp z przyjaciółmi z klas 2d, 3bg, 3esp wzięła udział w wycieczce górskiej w Beskid Śląski na Baranią Górę.
 
Grupę młodzieży prowadził przewodnik górski Remigiusz Lichota z PTT oddział Chrzanów.
 
Uczniowie mogli w terenie zobaczyć flisz karpacki, miejsca źródliskowe Czarnej i Białej Wisełki, masywy Beskidów Zachodnich. Poznali piętra górskie z ich charakterystycznymi roślinami czy wskaźniki czystości powietrza - porosty. Wspólna wędrówka sprzyjała także integracji klasy po okresie nauki zdalnej. Opiekę na młodzieżą sprawowały p. Barbara Wawrzyniak, p. Barbara Janda i p. Joanna Mamica.