Najlepsze Licea w Polsce - Perspektywy - Srebrna Szkoła 2022

Archiwum: listopad 2021

Zmiana numeru telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży
2021-11-02

Ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów POMAGAMY (800 800 605) od 1 listopada br. zastąpiona będzie telefonem zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Nowy bezpłatny numer, pod którym dzieci i młodzież będą mogły otrzymać wsparcie psychologiczne, to 800 12 12 12. Telefon i czat internetowy będą czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Czat nie wymaga logowania oraz instalowania żadnej aplikacji. Połączenia telefonicznie nadal pozostaną bezpłatne, a rozmówcy będą mieli zapewnioną dyskrecję i anonimowość.

Powiat Chrzanowski przystąpił do realizacji projektu pn. „Chrzanowskie I LO w Chmurze Edukacyjnej – VI edycja”
2021-11-03

Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, Działanie 10.1 Rozwój kształcenia ogólnego, Poddziałanie 10.1.4. Małopolska Chmura Edukacyjna

 

Realizator projektu: I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Chrzanowie,
32-500 Chrzanów, ul. Piłsudskiego 14

Okres realizacji projektu: od 1 września 2021 roku do 30 czerwca 2022 roku

 

Wartość projektu: 57 915,00, w tym:

  •        współfinansowanie z UE: 49 227,75 zł
  •        współfinansowanie krajowe z budżetu państwa: 5 791,50zł
  •        wkład własny Powiatu Chrzanowskiego: 2 895,75 zł

 

W ramach projektu od października 2021 roku odbędą się zajęcia pozalekcyjne wykraczające poza podstawę programową kształcenia dla uczniów I LO w Chrzanowie. Grupą docelową projektu jest 60 uczniów I LO  w Chrzanowie zainteresowanych udziałem w dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych oraz kołach naukowych  w czterech obszarach tematycznych: przedsiębiorczość, biologia, informatyka, fizyka. Zajęcia prowadzone będą przez nauczycieli I LO w Chrzanowie przy współudziale nauczycieli akademickich. Z uczniami naszej szkoły współpracować będą: Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie oraz Akademia Górniczo – Hutnicza w Krakowie.

 

Cel główny projektu:

Celem projektu jest podniesienie kompetencji kluczowych u 48 uczniów I LO w Chrzanowie  z zakresu biologii, przedsiębiorczości, informatyki i fizyki oraz wzrost wykorzystywania technologii TIK w procesie edukacyjnym.

 

Biuro projektu:

I LO w Chrzanowie

32-500 Chrzanów

ul. Piłsudskiego 14

Tel/fax: 32 623 27 48

 

 

 

CzytajPL
2021-11-03

Po raz kolejny w naszej szkole odbywa się akcja CzytajPL, pod patronatem Instytutu Książki. W listopadzie, za darmo, można czytać lub słuchać 12 bestsellerowych tytułów. Szczegóły i kod QR umożliwiający dostęp do książek na plakatach w bibliotece, na gazetce oraz na stronie biblioteki na FB. Zaczytaj się literaturą nie z tej ziemi...

2021-11-04

W dniu 4 listopada laureaci konkursu historycznego " Rotmistrz Pilecki - bohater niezłomny" wzięli udział w uroczystej gali wręczenia nagród w Małopolskiej Uczelni Państwowej w Oświęcimiu - będącej organizatorem konkursu.

 
Nagrody, w postaci tableta oraz smartwatchów, z rąk Pani Rektor  dr Soni Grychoć  odebrali uczniowie  naszej szkoły :
I miejsce w kategorii opowiadanie - Julia Kujawska z klasy 2 f
II miejsce w kategorii opowiadanie - Piotr Biśta  z klasy 2a
II miejsce w kategorii prezentacja multimedialna - Lilianna Bacia z klasy 2a
 
Kolegom towarzyszyli uczniowie klasy 2 a oraz opiekun merytoryczny laureatów -p. Aleksandra Marzec i p. Lucyna Kozub -Jentys.
 
Po uroczystej gali i  poczęstunku odbył się wykład o rtm. Witoldzie Pileckim,  zwiedzanie nowoczesnych sal symulacji medycznej MUP oraz historycznych budynków szkoły, będących niegdyś częścią obozu KL Auschwitz.
 
 
Powiatowy Konkurs Wiedzy o Górach "Beskid Sądecki"
2021-11-05

5 listopada w ZST "Fablok" odbył się dziewiąty Powiatowy Konkurs Wiedzy o Górach. Naszą szkołę reprezentowały uczennice Zuzanna Bacia 1b, Lilianna Bacia 2a i Justyna Szczepańska 2c.

Pierwsze miejsce w powiecie zajęła Justyna Szczepańska z klasy 2c. Opiekę merytoryczną nad uczennicą sprawowała Barbara Wawrzyniak.

 

Serdecznie Gratulujemy !

2021-11-08

Młodzież biorąca udział w Małopolskiej Chmurze Edukacyjnej panel Przedsiębiorczość piątkowe zajęcia odbyła na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Podczas zajęć, które prowadziła Pani dr Małgorzata Kosała,  dyskutowali na temat obszarów oraz czynników składających się na  ekosystem przedsiębiorczości.  

Po zajęciach na Uczelni uczniowie mogli obejrzeć w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego  wiele unikatowych monet, medali, a także najrzadsze starodruki i mapy.

W pięknych, odremontowanych salach Pawilonu Józefa Czapskiego poznali historię tego niezwykłego pisarza i malarza, a na wystawie czasowej „Czapski z Kurozwęk” malarstwo Józefa Czapskiego z kolekcji Jolanty z Wańkowiczów markizy de Boisgelin i jej męża Gilles’a markiza de Boisgelin w zbiorach Michaela Popiela markiza de Boisgelin w Kurozwękach.

2021-11-10

3listopada 2021 roku uczniowie z klasy 1c w ramach Małopolskiej Chmury Edukacyjnej uczestniczyli w zajęciach z ewolucji człowieka na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Poznali poszczególne gatunki przodków człowieka i ważne etapy w dziejach ludzkości, jak rozpoczęcie używania narzędzi, ognia itp. Mogli również dotknąć repliki czaszek kopalnych form Hominidów.

Czy wiecie, że pierwsze naczelne pojawiły się ok. 55 mln lat temu, linia człowiekowatych 4 mln lat temu, a pierwsi przedstawiciele gatunku Homo sapiens pojawili się w Afryce 200 tys. lat temu.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
2021-11-10

Nasza szkoła uzyskała środki z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na zakup nowości wydawniczych i innych poszukiwanych przez czytelników biblioteki I LO książek!

2021-11-10

10 listopada 2021 r. , uczniowie naszej szkoły – Filip Baciak oraz Wiktoria Ziober, wraz z Rodzicami, zaproszeni zostali na uroczyste wręczenie Nagrody Starosty Powiatu Chrzanowskiego. Filip Baciak odebrał nagrodę za najlepsze wyniki w nauce oraz sukcesy w olimpiadach i konkursach oraz Wiktoria Ziober za wybitne osiągnięcia sportowe. Serdecznie gratulujemy

Uczniom oraz życzymy dalszych sukcesów.

Szkolny Konkurs Chóralnej Pieśni Patriotycznej
2021-11-12

Szkolny Konkurs Chóralnej Pieśni Patriotycznej rozstrzygnięty !!!

12 listopada odbył się Szkolny Konkurs Chóralnej Pieśni Patriotycznej zorganizowany przez Samorząd Uczniowski, którego celem jest popularyzacja wśród młodzieży pieśni patriotycznej, rozbudzanie patriotyzmu, podkreślanie ważnych rocznic historycznych oraz integracja zespołów klasowych.

W tym roku w konkursie udział wzięli uczniowie następujących klas: 1c.1d.1e.2a.2e oraz 3a po gimnazjum.

Jury najwyżej  oceniło występ uczniów klasy 2 a, którzy wykonali utwór „My pierwsza brygada” oraz przyznało drugie miejsce uczniom klasy 1c i 1 d.

Nagrody ufundowane przez Samorząd Szkolny wręczyła Pani Dyrektor Bożena Bierca.

Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom Konkursu za ogromne zaangażowanie w przygotowanie występu.

Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego:

Jolanta Staniszewska

Monika Niemczyk

 

Zobaczmy to jeszcze raz

2021-11-12

31 października 2021 r. został rozstrzygnięty Ogólnopolski Konkurs Historyczny dla młodzieżyKatyń 2021” zorganizowany przez Stowarzyszenie „Parafiada” im. św. Józefa Kalasancjusza w Warszawie oraz Partnerów Organizatora: Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie
i Muzeum Katyńskie – Oddział Martyrologiczny Muzeum Wojska Polskiego , w którym laureatem 3. miejsca został uczeń naszej szkoły  - PIOTR BIŚTA z klasy 2a.

W dniu 10 listopada 2021 r. odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom z całej Polski
w Muzeum Katyńskim w Warszawie połączona z 2. Konferencją Młodych Historyków. Oprócz organizatorów, obecni byli przedstawiciele IPN, dyrektor Muzeum Katyńskiego -Sławomir Frątczak oraz przedstawiciele mediów.

Konkurs proponował uczestnikom trzy kategorie, spośród których Piotr wybrał drugą polegającą na przygotowaniu prezentacji multimedialnej na temat:  „Kłamstwo Katyńskie wczoraj i dziś”. W trakcie konferencji laureaci przedstawiali swoje prace i odpowiadali na pytania.

Świetnie przeprowadzona prezentacja Piotra spotkała się z dużym zainteresowaniem zgromadzonej publiczności i wywołała dyskusję, w trakcie której Piotr doskonale poradził sobie z pytaniami m.in. przedstawicieli IPN ! Praca Piotra została szczególnie doceniona nie tylko za bogactwo merytoryczne, ale także dogłębną refleksję i niezwykle plastyczną formę.

Praca ma być opublikowana na stronie Muzeum Katyńskiego, Piotr nadał jej tytuł „Oszukać prawdę”.

Opiekunem merytorycznym była p. Aleksandra Marzec

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
2021-11-17

I Liceum Ogólnokształcące bierze udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa.

KONKURS NA OZDOBĘ CHOINKOWĄ
2021-11-18
Samorząd Uczniowski zaprasza Uczniów i nauczycieli Staszica do udziału w konkursie na "Najładniejsza bombka/ozdoba  choinkowa".
 
TERMIN przekazania prac upływa 13 XII 2021 r.
Na zwycięzcę czeka karta podarunkowa do sklepu Empik ufundowana przez Samorząd Uczniowski.
 
Więcej informacji znajdziecie w Regulaminie.
 
CZEKAMY NA WASZE PRACE !!!
Małopolska Chmura Edukacyjna z fizyki
2021-11-18

Dnia 16 listopada grupa młodzieży z klasy 1a i 1b pod opieką pani Anny Oprządek i pani Barbary Malik,uczestniczyła w wykładzie z fizyki na Wydziałe Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH. Wykład odbył się w ramach zajęć Małopolskiej Chmury Edukacyjnej, a prowadził go dr Tomasz Płazak, pracownik naukowy Wydziału Fizyki AGH, prekursor nauczania kosmologii w Polsce. 

 Biorąc udział w tych zajęciach, młodzież dowiaduje się skąd wiemy, że istniał Początek, jak należy go sobie wyobrażać i jak wyglądały ery wczesnego Wszechświata.Głównym tematem wykładu był opis fizyki Izaaka Newtona i sprzeczności, których nie była ona w stanie rozwikłać. Z zadaniem tym poradziła sobie dopiero ogólna teoria względności Alberta Einsteina.Słuchacze wyszli z sali nie tylko zadowoleni, ale także z bardzo pogłębioną wiedzą dotyczącą poruszanych problemów. Po wykładzie młodzież spacerowała uliczkami Starego Miasta i zwiedziła Muzeum Archeologiczne.

XX Powiatowy Konkurs Kolęd i Pastorałek
2021-11-22

Drodzy Nauczyciele i Uczniowie,  

jak co roku, zbliżając się do Świąt Bożego Narodzenia, proponujemy wspólne kolędowanie młodzieży i nauczycieli powiatu chrzanowskiego w I Liceum Ogólnokształcącym w Chrzanowie.

Z tej okazji zapraszamy także przedstawicieli Waszej Szkoły,aby wzięli udział w XX Powiatowym Konkursie Kolęd i Pastorałek.

Jesteśmy przekonani, że wśród uczniów Waszej Szkoły nie brakuje utalentowanej muzycznie młodzieży, zaś czas kolędowania zapewni wyjątkową atmosferę wspólnego spotkania i wspólnego śpiewu w oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia.

Prosimy o zapoznanie się z załączonym Regulaminem Konkursu i zgłoszenie chętnych (wyłącznie drogą mailową).

Konkurs odbędzie się w naszej szkole we wtorek 21  grudnia br. o godz. 10.00. Czekamy na Waszą odpowiedź do 6 grudnia br.

 

2021-11-22

19 listopada 2021 roku uczniowie klasy 3csp uczestniczyli w lekcji z systematyki zwierząt w nowo otwartym Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Obejrzeli przedstawicieli wszystkich współczesnych grup zwierząt, od najprostszych bezkręgowców jak koralowce i gąbki, przez stawonogi, mięczaki i szkarłupnie aż po kręgowce; poznali zróżnicowanie budowy ciała, przystosowania do trybu życia, sposobu poruszania się i pobierania pokarmu, a także strategie rozmnażania i opieki nad potomstwem. Zbiory zoologiczne muzeum gromadzone są od roku 1782, kiedy został założony Gabinet Historii Naturalnej.
Czy wiecie, że widzieliśmy szkielet Smoka wawelskiego?
Rekonstrukcja szkieletu stojąca przed Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ przedstawia opisanego w 2012 roku triasowego gada (żyjącego ok. 200 mln lat temu, pod koniec noryku) z gatunku Smok wawelski Niedźwiedzki, Sulej i Dzik, 2012. Tak, Smok wawelski to łacińska nazwa gatunkowa, tak samo jak Tyranosaurusrex (tyranozaur) czy Mammuthusprimigenius (mamut włochaty).
Kolejnym punktem programu była wystawa z okazji 125-lecia polskiej i krakowskiej radiologii:
http://not.krakow.pl/www/125-lat-polskiej-i-krakowskiej-radiologii/

2021-11-22

19 listopada klasa 1A wspólnie z wychowawcą, panią Barbarą Malik,wybrała się na swoją pierwszą wycieczkę klasową. Wspólnie obejrzeliśmy film “Eternals”, a nastepnie zwiedzaliśmy Muzeum Śląskie.
Wystawa “Skond my som? Czyli historia i kultura Górnego Śląska w pigułce” wzbudziła duże zainteresowanie. Poznaliśmy bliżej skomplikowaną historię Górnego Śląska, a także tutejsze zwyczaje, tradycję i kulturę. Mieliśmy czas, żeby lepiej się poznać i porozmawiać.
Nawet deszczowa pogoda nie popsuła naszych dobrych humorów.

 

2021-11-25

W piątkowe popołudnie, 19 listopada, pięcioosobowa grupa naszych uczniów pod opieką Pani Pedagog  uczestniczyła w  debacie społecznej „W jaki sposób osoby starsze oraz młodzież szkolna mogą wpłynąć na poczucie bezpieczeństwa seniorów w społeczności lokalnej miasta i gminy Chrzanów” -  zorganizowanej przez Powiatową Komendę Policji w Chrzanowie. Debata odbyła się w Powiatowym Centrum Kształcenia Ustawicznego w Chrzanowie.

Dzieciaki dają pluszaki
2021-11-26

Ogłaszamy zbiórkę nowych pluszaków na rzecz Szpitala Powiatowego w Chrzanowie, Ochotniczych Straży Pożarnych i Policji w Chrzanowie.

Dajmy dzieciom, które uległy wypadkom lub trafiły do szpitala pocieszyciela w formie pluszaka.

Zbiórka trwa do 22 grudnia u p. Barbary Wawrzyniak w sali 32

Etap I - 6 grudnia

Etap II - 22 grudnia

Podarowane misie i inne pluszaki zostaną przekazane na Oddziały Szpitala Powiatowego w Chrzanowie, do karetek Pogotowia Ratunkowego, radiowozów i wozów strażackich.

 

Ostatnie pożegnanie
2021-11-26

Z żalem informujemy, że 25 listopada 2021 roku zmarł pan Marek Paluch z UTW w Chrzanowie – aktor naszego międzypokoleniowego teatru, który od pięciu lat występował w naszych wspólnych spektaklach, ostatnio w „Starej baśni”.

 

Kondolencje dla rodziny i przyjaciół, również tych ze wspólnych przedstawień.

2021-11-26

Już po raz czwarty uczniowie i nauczyciele, w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. W tym roku była to środa, 10 listopada. W ten sposób włączyliśmy społeczność szkolneą we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

2021-11-29

W dniach 17.11-19.11.2021 r. klasa I b wzięła udział w wycieczce na tereny Śląska Opolskiego i Dolnego Śląska. Wycieczka została w 80 % dofinansowana z programu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Nauki w ramach programu „Poznaj Polskę”. Zwiedziliśmy między innymi: Górę św. Anny, zamek Moszna, zamek Książ, Legnicę, Świdnicę, sztolnię w Walimiu, zamek Czocha, zamek Grodziec, zamek Bolków i wiele innych obiektów.

Szlachetna Paczka Świętego Mikołaja
2021-11-29

Ogłaszamy zbiórkę pieniędzy na zakup pieluch i innych środków higieny dla podopiecznych krakowskiego hospicjum dla dzieci. Wolontariusze będą kwestować w 1- 3 grudnia tj. środę, czwartek i piątek oraz 6 - 8 grudnia tj. poniedziałek, wtorek i środę na niebieskim dywanie na przerwach: 10:05 - 10:15; 11:00 - 11:10; 11:55 - 12:10.

Przyczynek do nauki polskiej
2021-11-29

Skończyliśmy pracę nad opracowaniem biogramów naszych absolwentów – profesorów wyższych uczelni i przygotowaniem publikacji pt. „Przyczynek do nauki polskiej – absolwenci Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Chrzanowie”. W 110-letniej historii naszej szkoły udało nam się odszukać 45 profesorów,ale zapewne nie dotarliśmy jeszcze do wszystkich.Jesteśmy dumni, że nasi absolwenci przyczyniają się do rozwoju nauki polskiej i są znani na całym świecie.

Projekt jest realizowany przez nasze Stowarzyszenie Przyjaciele Staszica, które otrzymało na niego dofinansowanie z Powiatu Chrzanowskiego.