1 października 2019 roku młodzież naszej szkoły wysłuchała wykładu na temat wczesnych objawów nowotworów złośliwych wygłoszonego przez panią dr Marię Srebro - onkologa ze Szpitala Wojewódzkiego im. Św. Łukasza w Tarnowie oraz uczestniczyła w pokazie samobadania piersi i jąder prowadzonym przez specjalistki pielęgniarstwa onkologicznego. Każdy uczestnik mógł sam zbadać fantoma.
27.09.2019 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie można było w niecodzienny sposób zgłębiać tajniki z różnych dziedzin nauki w ramach Małopolskiej Nocy Naukowców. Młodzi chemicy z I Liceum Ogólnokształcącego pod opieką pani Marzanny Mąsior zademonstrowali ciekawe eksperymenty zgodnie z tematem „Barwna chemia”. Zainteresowanie było ogromne, a było co oglądać. Był zegar jodowy, kolorowe polimerowe piłeczki, sztuczna krew i wiele innych zaskakujących i inspirujących doświadczeń. Następna okazja bliskiego kontaktu z efektowną i kolorową chemią już w styczniu na Nocy w Liceum!
Urząd Marszałkowski w Krakowie zaprasza młodzież szkolną na weekendowe warsztaty edukacyjne w terminie 22-24 listopada 2019 roku w obszarach tematycznych: informatyka, fizyka, chemia, język angielski, niemiecki, francuski, przedsiębiorczość, matematyka, matematyka z elementami rachunkowości, biologia, geografia, rozwijanie umiejętności pracy zespołowej w kontekście środowiska pracy, prawo.
„Biblioteka jest wielka przez swą gościnność i wiedzę w niej zawartą, a nie przez jej rozmiary.”
Miesiąc październik jest miesiącem bibliotek szkolnych, tym serdeczniej zapraszamy do naszej szkolnej książnicy :)
Miło nam poinformować, że nasza szkoła została laureatem konkursu #OSEWyzwanie i zdobyła nagrodę w postaci 16 nowoczesnych laptopów. Zadaniem uczestników było przeslanie pracy plastycznej pt. „Smart Szkoła”, wykonanej w dowolnej technice. Dodatkowo warunkiem udziału w konkursie było zgłoszenie szkoły do projektu OSE i programu mLegitymacja szkolna. Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy 2B Szymon Jargus a projekt koordynował Robert Daszyk.
Praca w bibliotece potrafi czasem zaskoczyć nawet bibliotekarza … W piątek do biblioteki zawitała klasa 1Dsp. Na stolikach leżały rozłożone kroniki szkolne, stare zdjęcia, roczniki, dyplomy i inne materiały archiwalne z życia szkoły odebrane z digitalizacji. Gdy tylko uczniowie zobaczyli te dobra – przepadli. Wszystko wzbudziło w nich ogromny entuzjazm, radość i żywe zainteresowanie. Szukano swoich rodziców, rodziny, robiono zdjęcia niektórym materiałom, dyskutowano, pokazywano znalezione perełki. Bibliotekarka podsunęła jeszcze spis absolwentów i książki o historii szkoły. Takich dóbr nigdy za wiele. Z zainteresowaniem spotkały się także stare wydania czasopism 1LO oraz książki wydane w XX-leciu międzywojennym. To był prawdziwie magiczny dzień w życiu szkolnej biblioteki…
Jak co roku młodzież Naszej szkoły uczestniczyła w Dniu Głośnego Czytania w Szkole Podstawowej z oddziałami integracyjnymi nr 1 w Chrzanowie. Uczniowie klasy 2a przedstawili młodszym kolegom autorów książek podróżniczych i fantasy. Przeczytali najciekawsze fragmenty oraz dyskutowali na tematy czytelnicze.
Zapraszamy na premierę spektaklu "Niepokoje Młodej Polski" w wykonaniu uczniów I LO i seniorów z UTW w Chrzanowie. Premiera odbędzie się 24 października 2019 roku o godz. 16.00 w sali teatralnej MOKSiR w Chrzanowie. Wstęp jest wolny.
Kruchy dotyk starego papieru…. Ulotny zapach archiwalnych kart… Dawne chwile uchwycone na fotografii…
Urok książek z początku XX w., wysłużone przybory szkolne rodem ze Staszica...
Wszystko to, otoczone mgiełką historii, znajdziecie na wystawie w szkolnej bibliotece.
Zapraszamy!!
Dnia 16.10.2019 r. o godzinie 16.00 w sali nr 6 odbędzie się spotkanie poświęcone wspomnieniu pani Wandy Budek, nauczyciela ( w latach 1963 - 2001) i dyrektora (1992 - 1997) I Liceum Ogólnokształcącego w Chrzanowie.
Serdecznie zapraszamy.
15 października odbyły się pierwsze warsztaty geograficzne z cyklu "Z mapą i kompasem". Młodzi geografowe analizowali mapy Chrzanowa i okolic, określali azymuty oraz opisywali charakterystyczne cechy położenia. Już niedługo kolejne zajęcia ...
Drezno - miasto zwane perłą baroku, Florencją nad Łabą. Tu odbywa się najstarszy Jarmark Bożonarodzeniowy w Niemczech. Jodła, Kominiarz na Szczęście i największa na świecie Świąteczna Piramida o wysokości 14 m, tworzą na jarmarku niepowtarzalny nastrój. Tu ożywają stare, rzemieślnicze tradycje - jarmarczne zabawki z drewna z regionu Rudaw, malowane tkaniny i łużyckie wyroby garncarskie, wydmuchiwane ozdoby choinkowe, słynne ciasteczka z Pulsnitz i oczywiście drezdeński Christstollen. Najważniejszym wydarzeniem jarmarku jest festyn Stollenfest z wielką świąteczną paradą.
DZIEŃ 1
Wyjazd z Chrzanowa w godzinach późnowieczornych. Nocny przejazd w stronę Niemiec. Na
trasie planowane są krótkie postoje.
DZIEŃ 2
Przyjazd do DREZNA w godzinach porannych, spacer po mieście: Nowa Synagoga, Albertinium, Tarasy Bruhla, Akademia Sztuk Pięknych, Orszak Książat, Katedra Świętej Trójcy, Opera Sempera, barokowy Pałac Zwinger , Pałac Taschenberg, zamek Drezdeński, Schlosstrasse, Neumarkt z Kościółem Marii Panny, Muzeum Transportu. Na koniec dnia udział w Jarmarku Bożonarodzeniowym - jednym z największych w Europie, na którym można zakupić świąteczne ozdoby, ciekawe pamiątki oraz tradycyjne specjały regionalne. Wyjazd do Polski w godzinach wieczornych.
DZIEŃ 3
Powrót do Chrzanowa w godzinach nocnych.
Cena 170 zł + bilety wstępu 18 euro i zestawy słuchawkowe.
Zapisy u profesora Roberta Daszyka.
Informujemy, iż decyzją Komisji Rekrutacyjnej do projektu "Chrzanowskie I LO w chmurze edukacyjnej - IV edycja" zakwalifikowano następujące osoby:
Lista osób zakwalifikowanych do udzialu w Małopolskiej Chmurze Edukacyjnej
11 października 2019 roku gościliśmy w naszej szkole dziennikarzy z Ta-dżykistanu, którzy przebywali w Polsce w ramach projektu Stowarzyszenia Gazet Lokalnych - „Dziennikarskie wybory - doświadczenia Polski dla Tadżykistanu”.
Goście z Tadżykistanu przyjechali do redakcji „Przełomu” i odwiedzili różne instytucje państwowe w naszym powiecie. Gościli na Dniu Seniora, gdzie udało im się porwać seniorów do tadżyckiego tańca , mieli okazję rozmawiać ze starostą powiatu chrzanowskiego, kandydatami na posłów do sejmu i przyglądać się kampanii wyborczej. Pojawili się również w naszej szkole na lekcji języka rosyjskiego i przybliżyli uczniom naszego liceum swój kraj, pokazali tradycje, a nawet zatańczyli wspólnie z licealistami narodowy taniec tadżycki.
Dziennikarki - Zaynura i Madina są bardzo otwarte i uwielbiają tańczyć. Za-chwyciła ich historia i tradycje naszej szkoły. Z zainteresowaniem oglądali nasze liceum i pytali uczniów o ich zainteresowania. Dziennikarze gazetki szkolnej „Nad poziomy 2.0” przeprowadzili z gośćmi krótki wywiad. Okazuje się, że nasze miasto zrobiło na nich ogromne wrażenie, a zwłaszcza otwartość i gościnność mieszkańców, młodzi ludzie podkreślali, że czują się u nas tak, jakby byli u siebie.
Więcej można dowiedzieć się z artykułu w najnowszym wydaniu gazetki szkol-nej „Nad poziomy 2.0”.
30 października 2019 roku w naszej szkole będzie gościł Prof. dr hab. med. Maciej Małecki, specjalista w zakresie chorób wewnętrznych, diabetologii, diagnostyki laboratoryjnej oraz endokrynologii. Profesor jest Dziekanem Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz kierownikiem Kliniki Chorób Metabolicznych w Krakowie. Jest również naszym absolwentem.
Więcej informacji znajdziecie na https://www.su.krakow.pl/prof-dr-hab-med-maciej-malecki
Zapraszamy o 15.00 do Sali 44 na wykład Pana Prof. Małeckiego na temat cukrzycy.
W słoneczną sobotę 19 października, uczniowie 1 LO pod kierunkiem prof. Olgi Piotrowskiej wzięli udział w uroczystym finale projektu Miejskiej Biblioteki Publicznej „LOKOMOTYWY NIEPODLEGŁOŚCI”!
Przez ulice naszego miasta przeszedł barwny korowód, w rytm szlagierów z początków XX stulecia. Parada urozmaicona była inscenizacjami, które przedstawiały najważniejsze wydarzenia z historii pierwszej fabryki lokomotyw w Polsce - Fabryki Lokomotyw „Fablok”.
W dniu 29 października 2019 roku ruszają zajęcia w ramach projektu "Chrzanowskie ILO w chmurze edukacyjnej - IV edycja"
w obszarach tematycznych- fizyka, informatyka, przedsiębiorczość, biologia.
Zakwalifikowanych uczestników prosimy o zapoznanie się z harmonogramem zajęć i punktualne przybycie na zajęcia.
W dniu dzisiejszym odbyła się premiera spektaklu "Niepokoje Młodej Polski" w wykonaniu uczniów I LO i seniorów z UTW w Chrzanowie.
O godz. 16.00 w sali teatralnej MOKSiR w Chrzanowie zgromadzili się liczni goście, by móc podziwiać kolejne dzieło w ramach wpsółpracy I LO w Chrzanowie i UTW w Chrzanowie.
Mamy nadzieję, że spektakl "Niepokoje Młodej Polski" wszystkim się podobał. Dla przypomnienia zobaczcie kilka zdjęć wykonanych przez Dominikę Bierca-Galos.
Zapraszamy 8 listopada 2019 roku o godz. 18.00 do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie, gdzie będziecie mogli zobaczyć więcej zdjęć ze spektaklu oraz obejrzeć fragmenty nakręconego filmu. Spektakl powstał w ramach projektu dofinansowanego z Województwa Małopolskiego.
23 października 2019 roku uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w prelekcji sierżanta sztabowego Marcina Turka z Komendy Powiatowej Policji w Chrzanowie na temat bezpiecznego poruszania się po zmroku. Młodzież otrzymała opaski odblaskowe z logo 1LO zakupione przez Radę Rodziców.
Zapraszamy do wzięcia udziału w Szkolnym Konkursie Pieśni Patriotycznej, który odbędzie się 8 listopada (piątek) na sali gimnastycznej.
Wszelki informacje znajdują się w załączonym regulaminie. Poniżej film z zeszłorocznej edycji oraz występ klasy 2d, która zajęła 2 miejsca na festiwalu w Trzebini.
Zbliża sie Dzień Wszystkich Świetych - 1 litopada. Jak co roku młodzież I LO pamięta o swoich zmarłych profesorach i zapala znicze wraz z symbolicznymi chorągiewkami.
Cześć ich pamieci!
Od poniedziałku biblioteka szkolna rusza z akcją czytelniczą CzytajPL - Upoluj swoją książkę. Przez cały listopad będzie można za darmo przeczytać 12 bestsellerów w formie ebooków. Akcji patronuje Instytut Książki. Szukajcie w szkole plakatów z kodem do zeskanowania :D
W poniedziałek 28 października 2019 roku klasa 1c spI Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Chrzanowie, która jest pod patronatem Collegium MedicumUJ odwiedziła uczelnię. W Katedrze Patomorfologii uczniowie mieli możliwość obserwacji przez mikroskop elektronowy, a w Ośrodku Genomiki Medycznej OMIKRON dowiedzieli się na temat badań nad genomem ludzkim, chorobami genetycznymi i nowotworowymi przy użyciu nowoczesnych technologii. Młodzież spotkała się również ze Studenckim Kołem Naukowym przy Katedrze Chorób Metabolicznych, z którym współpracuje przy realizacji projektu „Cukrzyca – choroba cywilizacyjna”.
Składamy serdeczne podziękowania za dzień pełen wrażeń Panu Prof. Maciejowi Małeckiemu, Panu Prof. Dariuszowi Adamkowi, Pani Prof. Magdalenie Szopie, Panu Dr Pawłowi Wołkowowi oraz Panu Dr Bartłomiejowi Matejko i studentom.
Ostatniego dnia października odbyły się kolejne zajęcia w ramach projektu "Z mapą i kompasem". Tym razem grupa rozszerzona z geografii analizowała mapy klimatyczne i gestości zaludnienia. Uczniowie szukali związków przyczynowo - skutkowych zachdzących na świecie pomiedzy rozmieszczeniem ludności a klimatem. Zajęcia zakończyły się przygotowaniem własnych map klimatycznych oraz sformułowaniem wielu ciekawych wniosków.
Już wkrótce kolejne zajęcia.
30 października 2019 roku w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Chrzanowie gościł Pan Prof. dr hab. med. Maciej Małecki, Dziekan Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UJ, kierownik Kliniki Chorób Metabolicznych w Krakowie. Pan Profesor jest absolwentem naszego liceum. Mieliśmy okazję wysłuchać bardzo interesującego wykładu na temat hipercholesterolemii rodzinnej.
Duże wrażenie na wszystkich zrobiła prezentacja z dzień wcześniej otwartegopotężnego Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Prokocimiu, wyposażonego w najnowocześniejszy sprzęt, na którym studenci Collegium Medicum będą mieć teraz zajęcia.
Jesteśmy wdzięczni Panu Profesorowi za przyjazd do naszej szkoły.