Najlepsze Licea w Polsce - Perspektywy - Srebrna Szkoła 2022

Archiwum: październik 2021

2021-10-01

W miniony czwartek klasa 3 e sp wzięła udział w obchodach IX. Dni Kultury Żydowskiej organizowanych rokrocznie przez Muzeum w Chrzanowie. Uczniowie poznali fascynujące i niezwykle bogate zwyczaje i tradycje kultury żydowskiej podczas lekcji muzealnej: W synagodze i domu żydowskim -był krótki test z wiedzy o żydowskich świętach, koszernej kuchni i rozważania o roli kobiet w rodzinach ortodoksyjnych Żydów. Następnie odbyliśmy spacer tematyczny: Śladami chrzanowskich Żydów do miejsc  związanych z życiem i działalnością naszych niegdysiejszych sąsiadów. Dowiedzieliśmy się, że najbardziej okazała kamienica na chrzanowskim rynku została wzniesiona przez Pana Bauera - właściciela cegielni, a w pięknym budynku przy Alei Henryka mieściła się kiedyś fabryka wyśmienitej oranżady! Niestety pamiątek i zabytków z historii chrzanowskich Żydów nie zachowało się wiele i często patrzyliśmy na puste place po wyburzonych synagogach. Tym bardziej zachowajmy pamięć o dawnych mieszkańcach naszego miasta, którzy przyczynili się do jego rozwoju.

PAŹDZIRENIK - MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH
2021-10-04

W październiku bohaterką naszej bibliteki będzie Francja, kraj bardzo róznorodny pod względem geograficznym i architektonicznym, słynący z mody, doskonałej kuchni jak i bogatej spuścizny literackiej, ktora miała ogromny wpływ na rozwój kultury, nie tylko europejskiej, ale też światowej.

 

W programie:

Wielcy twórcy literatury francuskiej znani i mniej znani.

Bohaterowie francuskich powieści na ilustracjach.

Słynne cytaty francuskich pisarzy.

Ekspozycja dział literatury francuskiej.

 

Ponadto:

Quiz z nagrodami

"Francuskie słowka na słodko"

 

Z wizytą u Damy...i nie tylko - KRAK -ów
2021-10-08
7 października klasa 3 e sp ponownie odwiedziła gród Kraka. Tym razem spacer skupił się na dziewiętnastowiecznej architekturze miasta-m. in. gmachu Biblioteki Jagiellońskiej oraz Muzeum Narodowym, w którym obejrzeliśmy wyjątkową wystawę: "Hokusai. Wędrując.." - wystawa prezentuje drzeworyty wybitnego japońskiego artysty Hokusai. Twórczość tego niezwykle pracowitego artysty przybliżyła nam kulturę kraju kwitnącej wiśni i chociaż Hokusaia znamy przede wszystkim z" Wielkiej fali Kanagawa", to najwięcej emocji wzbudziła sala z czarnymi historiami...nie wiecie jakimi? Wybierzcie się do Narodowego w Krakowie:)
Popołudniem zawitaliśmy na herbatę do Muzeum Czartoryskich - a tam wiadomo - nieprzebrane bogactwo dzieł sztuki i pamiątek - by ocalić Polskę od zapomnienia - jak mawiała księżna Izabela Czartoryska - kolekcjonerka, której zawdzięczamy narodowe skarby. Pośród nich ten najdroższy w naszym kraju: "Dama z gronostajem " giganta renesansu Leonarda da Vinci, osamotniona po tajemniczym i do dzisiaj niewyjaśnionym zaginięciu "Młodzieńca" - ...bo mało kto wie, że był i taki obraz Leonarda w Krakowie. Nam Dama podoba się bardzo w przepięknej oprawie odnowionego pałacu przy Pijarskiej:) Polecamy zwiedzanie!
2021-10-13
Dnia 12 października młodzież z naszego liceum została pasowana na ucznia. Ślubowanie uczniów klas pierwszych odbyło się wraz z akademią z okazji Dnia Edukacji Narodowej na której wręczone zostały nagrody dla nauczycieli. Uroczystość zakończono premierą sztuki pt. „Stara baśń”, wyreżyserowanej przez aktora Marcina Kobierskiego i wystawionej przez grupę teatralną „Staszic”, w skład której wchodzą słuchacze UTW oraz uczniowie naszego liceum.
Tego dnia uroczystość ślubowania odbyły również klasy drugie, które z uwagi na zeszłoroczną pandemię mogły dokonać tego dopiero w tym rok.
2021-10-14

Drodzy Nauczyciele!

W jednym z ważniejszych dni w całym roku szkolnym, Dniu Nauczyciela, chcielibyśmy złożyć najserdeczniejsze życzenia wszystkim nauczycielom. Dużo zdrowia, cierpliwości, wytrwałości, wielu sukcesów zawodowych oraz zadowolenia z uczniów!

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Chrzanowie

 

2021-10-18

Klasy pod patronatem AGH brały udział w wycieczce przedmiotowej do ośrodka naukowo-badawczego w Genewie, by obejrzeć Wielki Zderzacz Hadronów. Dodatkowo odwiedziliśmy Włochy - Jezioro Como, Francję i Liechtenstein. Podczas wyjazdu nasza grupa zwiedziła muzeum legendarnego zespołu Queen, udała się na rejs po Jeziorze Genewskim i wjechała na szczyt Pilatus, skąd mogła podziwiać panoramę Alp rozpościerającą się ponad chmurami.

Opiekę nad uczestnikami sprawowali: p. Bożena Bierca, p. Iwona Małocha, p. Monika Niemczyk oraz p. Robert Daszyk.

Konkurs "Chóralnej Pieśni Patriotycznej"
2021-10-19
Samorząd Uczniowski I LO serdecznie zaprasza Wszystkie klasy do wzięcia udziału w konkursie "Chóralnej Pieśni Patriotycznej", dla Laureatów przewidziane są nagrody. Konkurs odbędzie się podczas akademii z okazji 11 listopada. Zgłoszenia dokonują przewodniczący klas do 28 października, do pani Jolanty Staniszewskiej. Więcej informacji w poniższym regulaminie.

Regulamin konkursu

Zajęcia terenowe z geografii na Stacji Badawczej IGIGP UJ
2021-10-20
20 października grupa roszerzona z geografii z klasy 3dsp wzięła udział w zajęciach terenowych w Stacji Badawczej IGIGP UJ w Łazach koło Bochni. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach z meteorologii, geomorfologii i hydrologii.

 

 
 
 
Naukowe wsparcie / Pod uniwersyteckim okiem
2021-10-24

Uniwersytet Jagielloński ma bogatą tradycję współpracy ze szkołami średnimi, polega ona na objęciu naukowym patronatem wybranej szkoły. Od tego roku I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Chrzanowie ma zaszczyt należeć do tego grona. 13 października „Staszic” gościł profesora Krzysztofa Zajasa, który z ramienia Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego podpisał umowę o patronacie z dyrektor szkoły Bożeną Biercą. Na mocy tej umowy wybrani profesorowie Wydziału Polonistyki UJ będą przyjeżdżali do liceum z wykładami, ponadto uczniowie będą zapraszani do Krakowa na wykłady lub warsztaty organizowane w obiektach muzealnych i teatrach. Wydział Polonistyki będzie powiadamiał polonistki I LO o sesjach naukowych, dyskusjach oraz spotkaniach organizowanych przez WP. Uczniowie klas humanistycznych mają zapewnioną możliwość udziału w tych formach życia naukowego w roli słuchaczy. Najlepsi, uzdolnieni polonistycznie uczniowie mogą starać się o pomoc pracowników WP UJ w rozwijaniu swoich kompetencji i zainteresowań. Taki rodzaj współpracy jest bardzo cenny, otwiera młodzieży możliwości dostępne do tej pory tylko uczniom z miast uniwersyteckich. Z patronatu cieszą się szczególnie osoby przygotowujący się do Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, która w I LO ma już piękną tradycję. Od 2007 uczniowie starują w niej każdego roku i osiągają sukcesy; dwanaścioro uczniów zdobyło do tej pory tytuły finalistów lub laureatów.

Kolejny patronat oraz istniejący w szkole już od roku dostęp do Akademickiej Biblioteki Cyfrowej znacząco podnoszą poziom naukowy I Liceum.

Zapraszamy do biblioteki szkolnej
2021-10-28
Lubisz się bać? Przyjdź w piątek do biblioteki. Tej nocy nie będziesz mógł spokojnie zasnąć....
 
 
Zapraszamy w najbliższy piątek, 29 października do bibliteki szkolnej.
 
 
 
Bibliotekarze