W miniony czwartek klasa 3 e sp wzięła udział w obchodach IX. Dni Kultury Żydowskiej organizowanych rokrocznie przez Muzeum w Chrzanowie. Uczniowie poznali fascynujące i niezwykle bogate zwyczaje i tradycje kultury żydowskiej podczas lekcji muzealnej: W synagodze i domu żydowskim -był krótki test z wiedzy o żydowskich świętach, koszernej kuchni i rozważania o roli kobiet w rodzinach ortodoksyjnych Żydów. Następnie odbyliśmy spacer tematyczny: Śladami chrzanowskich Żydów do miejsc związanych z życiem i działalnością naszych niegdysiejszych sąsiadów. Dowiedzieliśmy się, że najbardziej okazała kamienica na chrzanowskim rynku została wzniesiona przez Pana Bauera - właściciela cegielni, a w pięknym budynku przy Alei Henryka mieściła się kiedyś fabryka wyśmienitej oranżady! Niestety pamiątek i zabytków z historii chrzanowskich Żydów nie zachowało się wiele i często patrzyliśmy na puste place po wyburzonych synagogach. Tym bardziej zachowajmy pamięć o dawnych mieszkańcach naszego miasta, którzy przyczynili się do jego rozwoju.
W październiku bohaterką naszej bibliteki będzie Francja, kraj bardzo róznorodny pod względem geograficznym i architektonicznym, słynący z mody, doskonałej kuchni jak i bogatej spuścizny literackiej, ktora miała ogromny wpływ na rozwój kultury, nie tylko europejskiej, ale też światowej.
W programie:
Wielcy twórcy literatury francuskiej znani i mniej znani.
Bohaterowie francuskich powieści na ilustracjach.
Słynne cytaty francuskich pisarzy.
Ekspozycja dział literatury francuskiej.
Ponadto:
Quiz z nagrodami
"Francuskie słowka na słodko"
Drodzy Nauczyciele!
W jednym z ważniejszych dni w całym roku szkolnym, Dniu Nauczyciela, chcielibyśmy złożyć najserdeczniejsze życzenia wszystkim nauczycielom. Dużo zdrowia, cierpliwości, wytrwałości, wielu sukcesów zawodowych oraz zadowolenia z uczniów!
Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Chrzanowie
Klasy pod patronatem AGH brały udział w wycieczce przedmiotowej do ośrodka naukowo-badawczego w Genewie, by obejrzeć Wielki Zderzacz Hadronów. Dodatkowo odwiedziliśmy Włochy - Jezioro Como, Francję i Liechtenstein. Podczas wyjazdu nasza grupa zwiedziła muzeum legendarnego zespołu Queen, udała się na rejs po Jeziorze Genewskim i wjechała na szczyt Pilatus, skąd mogła podziwiać panoramę Alp rozpościerającą się ponad chmurami.
Opiekę nad uczestnikami sprawowali: p. Bożena Bierca, p. Iwona Małocha, p. Monika Niemczyk oraz p. Robert Daszyk.
Uniwersytet Jagielloński ma bogatą tradycję współpracy ze szkołami średnimi, polega ona na objęciu naukowym patronatem wybranej szkoły. Od tego roku I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Chrzanowie ma zaszczyt należeć do tego grona. 13 października „Staszic” gościł profesora Krzysztofa Zajasa, który z ramienia Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego podpisał umowę o patronacie z dyrektor szkoły Bożeną Biercą. Na mocy tej umowy wybrani profesorowie Wydziału Polonistyki UJ będą przyjeżdżali do liceum z wykładami, ponadto uczniowie będą zapraszani do Krakowa na wykłady lub warsztaty organizowane w obiektach muzealnych i teatrach. Wydział Polonistyki będzie powiadamiał polonistki I LO o sesjach naukowych, dyskusjach oraz spotkaniach organizowanych przez WP. Uczniowie klas humanistycznych mają zapewnioną możliwość udziału w tych formach życia naukowego w roli słuchaczy. Najlepsi, uzdolnieni polonistycznie uczniowie mogą starać się o pomoc pracowników WP UJ w rozwijaniu swoich kompetencji i zainteresowań. Taki rodzaj współpracy jest bardzo cenny, otwiera młodzieży możliwości dostępne do tej pory tylko uczniom z miast uniwersyteckich. Z patronatu cieszą się szczególnie osoby przygotowujący się do Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, która w I LO ma już piękną tradycję. Od 2007 uczniowie starują w niej każdego roku i osiągają sukcesy; dwanaścioro uczniów zdobyło do tej pory tytuły finalistów lub laureatów.
Kolejny patronat oraz istniejący w szkole już od roku dostęp do Akademickiej Biblioteki Cyfrowej znacząco podnoszą poziom naukowy I Liceum.