W tym momencie potrzebne są:
Niezbędne rzeczy będą zbierane na niebieskim dywanie od 2 marca (środa), do 8 marca (wtorek).
W tym samym czasie na przerwach wolontariusze będą zbierać pieniądze, z których następnie zostaną zakupione potrzebne rzeczy.
TY RÓWNIEŻ MOŻESZ POMÓC !!!
ZACHĘCAMY DO WŁĄCZENIA SIĘ W AKCJĘ !!!
Odbył się już jakiś czas temu, jednak z powodu pandemii nagrody rozdawane były na raty. Tym bardziej cieszymy się, że wszyscy uczestnicy są zadowoleni a my wreszcie możemy zaprezentować ich prace konkursowe. Nagrodą za 1 miejsce była roczna prenumerata czasopisma ITALIA MI PIACE oraz włoski upominek. Uczestnicy otrzymali nagrody z włoskim akcentem oraz dyplomy za udział w szkolnym konkursie z j. włoskiego.
1 miejsce – zajęła Monika Krupa z klasy 2C, która stworzyła bogatą prezentację o Italii w jej najważniejszych aspektach. Jest to kompendium wiedzy o ustroju, zwyczajach i ciekawych miejscach do zwiedzania. Praca została wykonana w j. włoskim, co udowadnia wysoki poziom językowy uczennicy oraz jej zaangażowanie.
Wyróżnienie otrzymała Paulina Księżyk z klasy 1 B, która w swojej pracy konkursowej zawarła informacje o najbardziej poczytnej współcześnie pisarce włoskiej, Elenie Ferrante. Praca Pauliny opatrzona jest akompaniamentem muzycznym w wykonaniu siostry Pauliny. Jak widać włoski łączy pokolenia i rodzinnie inspiruje.
Pozostałe prace konkursowe to:
- humorystyczny kolaż Filipa Kika z klasy 1C, przedstawiający te znane i mniej znane dzieła Michelangelo Buonarotti również z autorskim komentarzem w j. włoskim. Filip rozpoczął naukę j. włoskiego w tym roku i to jego pierwszy konkurs z j. włoskiego. Mamy nadzieję, że nie ostatni.
Sylwia Dąbek z klasy 3Dsp zabiera nas w podróż po Rzymie. W swojej prezentacji przedstawia najcenniejsze perełki architektury rzymskiej. Druga jej praca to przybliżenie przepięknych filmów włoskich, a jeden z nich nakręcony właśnie w wiecznym mieście Roma. Przepiękne pocztówkowe ujęcie i estetyka pracy Sylwii, powinna zachęcić wszystkich kinomanów do obejrzenia wspomnianych filmów i zapoznania się z historią w nich opowiedzianą oraz włoskimi krajobrazami.
Praca Natalii Prygiel z klasy 3C to kulinarna podróż prezentująca typowe dania kuchni włoskiej. Druga prezentacja to fotograficzna podróż po Rzymie prezentująca przepiękne zabytki, które są obowiązkowymi punktami na mapie każdego turysty.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy pomysłowości i zaangażowania w swoje projekty.
Zachęcamy do zgłębienia wiedzy o Włoszech i Wochach za sprawą konkursowych prac.
Uczeń klasy 2c Szymon Gój zakwalifikował się do etapu okręgowego Ogólnopolskie Olimpiady PCK promocji zdrowego trybu życia. W rozgrywkach rejonowych zajął 1 miejsce, teraz czekają go zawody w Krakowie 22 kwietnia.
GRATULUJEMY!
Kolejne sukcesy w konkursie geograficznym Geoplaneta. W tym roku wynik bardzo dobry uzyskał Paweł Bolek z klasy 3Esp, Adam Brażek z klasy 2f otrzymał wyróżnienie, a Antonina Kołodziej i Zofia Sieradzka z klasy 2c nagrody uczestnika.
Gratulujemu sukcesów!
W ogólnopolskim konkursie języka niemieckiego „ Deutschfreund” Oliwia Klima z klasy 3Dsp zajęła I miejsce w województwie. Wysokie wyniki w konkursie osiągnęli również: Bartosz Wleciał z klasy 1A , Adam Brożek z klasy 2F, Alicja Jochymek z klasy 1E oraz Szymon Kocot z klasy 3Bsp. Wszystkim serdecznie gratulujemy:)
Weronika Świstak z klasy 3 Csp zajęła 1 miejsce w diecezjalnym etapie Olimpiady Teologii Katolickiej i przeszła do etapu centralnego, który będzie miał miejsce w Płocku w dniach 31.03 - 02.04.
Gratulujemy!!
Spektakl "Romeo i Julia" w wykonaniu uczniów naszej szkoły i seniorów z UTW w Chrzanowie zajął 3 miejsce na Orawskich Posiadach Teatralnych, które odbyły się w dniach 4-6 marca 2022 roku w Jabłonce.
I Liceum Ogólnokształcące im. St. Staszica w Chrzanowie oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących dla Dorosłych w Chrzanowie zapraszają wszystkich chętnych, bez względu na wiek, na VIII Festiwal Naukowy „NOC w LICEUM”, który odbędzie się 1 kwietnia 2022 roku od godz. 16.00 w budynku I LO w Chrzanowie ul. Piłsudskiego 14.
W niedzielę, 13.03.2022r. Kamil Zawadziński (IIIAg) wziął udział w II etapie Ogólnopolskiej Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z chemii. Gratulujemy!
W sobotę, 12.03.2022r. nasi uczniowie reprezentowali szkołę w finale Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Chemicznej z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Oto Oni: Zuzanna Furtak (IIICsp), Luiza Rajca (IIIEg), Gabriela Rembiech (IIIDg), Kacper Szczurek (IIIAg), Mateusz Machaj (IIIDg), Kamil Zając (IIIAg) i Kamil Zawadziński (IIIAg). Gratulujemy i czekamy na wyniki.
11 marca 2022 roku klasa 3csp w ramach lekcji biologii zwiedziła Muzeum Anatomii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Pierwsze anatomiczne eksponaty muzealne zostały przywiezione z Wiednia jeszcze przed powstaniem Muzeum tj. w 1803 roku, w postaci 12 preparatów kości i płodów. Obecnie w muzeum składającym się z trzech sal, znajduje się 2077 preparatów.
Młodzież oglądała preparaty z działu osteologii, artrologii, anatomii porównawczej oraz antropologii, preparaty „mokre” z zakresu anatomii narządów głowy i szyi, klatki piersiowej, jamy brzusznej i miednicy, a także znajdujące się w ostatniej sali, będącej chlubą muzeum,preparaty najstarsze, m.in. wykonane osobiście przez prof. Teichmanna, stanowiące przykład i wzór pracowitości, zręczności oraz kunsztu preparatorskiego.
Czy wiecie, że stosowanie przez kobiety w okresie ciąży leku talidomid powodowało wady rozwojowe płodu zwane fokowatością?
17-18 MARCA 2022 R. w Toruniu odbył się finał XL Olimpiady z języka łacińskiego. W finale uczestnicy musieli się zmierzyć z przekładem mowy Cycerona „Pro Cluentio” oraz z częścią ustną do obowiązujących lektur. Jubileuszowa gala rozdania nagród gościła wiele znamienitych osobistości a podczas wręczania nagród królował język łaciński, którym organizatorzy gratulowali uczniom wysokiego poziomu i udziału w Olimpiadzie a sami olimpijczycy znakomicie posługiwali się żywą łaciną podczas krótkich prezentacji.
Paweł Bolek, uczeń klasy 3E sp zdobył tytuł finalisty, gwarantując sobie w ten sposób 100% na maturze z języka łacińskiego rozszerzonego. Mimo, że Paweł zdaje maturę dopiero za rok, już teraz może być spokojny o wynik egzaminu maturalnego, jeśli tylko zadeklaruje ten przedmiot na maturze. Paweł uczy się języka łacińskiego w wymiarze 1 h tygodniowo i z wielkim poświęceniem oraz oddaniem przygotowywał się do poszczególnych etapów Olimpiady pod okiem nauczycielki j. łacińskiego Magdaleny Goncerz. Z pewnością tak dobre opanowanie języka Paweł zawdzięcza swojej systematyczności i rzetelności. Przekład tekstów oryginalnych wymaga bowiem dużej sprawności językowej oraz umiejętności przekładu antycznych konstrukcji składniowych na współczesny język. Za Pawłem niezliczone godziny spędzone nad przekładem dziesiątek tekstów uwieńczone ogromnym sukcesem z przedmiotu, który w naszym Liceum jest nieobowiązkowy.
Ogromne gratulacje i życzymy Pawłowi dalszych sukcesów
22 marca odbyły się kolejne zawody w biegach na orientację organizowane przez PTT oddział w Chrzanowie. Z naszej szkoły w zawodach wzięła udział rekordowa liczba osób - 72 uczniów. W rywalizacji drużynowej zajęliśmy trzecie miejsce. Zapraszamy na kolejne zawody we wrześniu.
Piękna, słoneczna środa 23 marca 2022 roku, a my na zajęciach chmurowych z biologii robimy sekcję świerszcza domowego (Achaeta domestica). Zajęcia realizowane są w ramach Małopolskiej Chmury Edukacyjnej we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie.
31 marca 2022 uczniowie klasy 3Csp i 3Esp wzięli udział w zajęciach informatycznych z zakresu robotyki. Podczas zajęć przeprowadzonych przez naszych uczniów Dawida Ganobisa, Mateusza Kani oraz Antoniego Głucha z klasy 3Csp uczestnicy mogli zapoznać się z budową i działaniem czujników, silników oraz modułów sterujących, a także samodzielnie zaprojektować oraz zbudować roboty i zaprogramować ich działanie. Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością i umiejętnością współpracy, co zaowocowało ciekawymi projektami.
Jednak najciekawszym momentem lekcji było… sterowanie robotem na korytarzu naszej szkoły. Zadanie nie okazało się takie proste. Do wyboru były dwa pojazdy – czołg oraz wyścigówka, którymi można było sterować za pomocą specjalnej aplikacji stworzonej przez chłopców. Dziękujemy za przygotowanie tak interesujących zajęć:)