I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Chrzanowie realizuje projekt „Modelowa szkoła” w ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej Pakiet Edukacyjny II. Realizacja wsparcia dla szkół i placówek oświatowych 10 Oś Priorytetowa Wiedza i Kompetencje działanie 10.1 Rozwój Kształcenia Ogólnego Poddziałanie 10.1.6 Cyfryzacja szkół prowadzących kształcenie ogólne RPOWM na lata 2014-2020.
Szkoła, za otrzymane dofinansowanie w wysokości 90 tys., utworzyła pracownię STEAM wyposażoną w laptopy, okulary VR, drukarkę 3D, roboty. Dzięki projektowi młodzież może realizować swoje pomysły w TV Olimp.
Nagrania powstają we własnym studio i wyświetlane są na ekranie w holu szkoły.
I po feriach…
Mamy dla Was trzy dobre informacje:
Skończyły się ferie zimowe i w poniedziałek widzimy się w szkole.
Wreszcie skończył się remont nowego skrzydła.
Czekają na Was 4 orbitreki, które zakupiła Rada Rodziców.
Zapraszamy serdecznie wszystkich na kolejny Dzień otwarty w I Liceum Ogólnokształcącym, który odbedzie się 03 marca 2023 roku.
Zajęcia otwarte odbywać będą się w godzinach
9.00 - 13.00
Zapraszamy uczniów szkół podstawowch, nuczycieli i rodziców.
Dnia 14 lutego 2023 r. odbyło sie w naszej szkole wręczenie nagród w ogólnopolskim konkursie "Deutschfreund". Najlepszymi z języka niemieckiego okazali się Dawid Chrostowski z klasy 1G i Amelia Gołąb z klasy 2D, którzy zajęli II miejsce w Małopolsce oraz Adam Brożek z klasy 3F, który zajął IV miejsce. Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Miło nam poinformować, że uczniowie naszej szkoły osiągnęli wysokie wyniki w Międzynarodowym Konkursie "Bóbr". Jan Kucia (4A) zajął 3 miejsce w Polsce. Filip Baciak(4A), Jan Banasik(4A), Piotr Hejmo(3A), Mateusz Kupczyk(4A),Jakub Kołodziejczyk(4A), Szymon Drabiec(4A), Patryk Garnek(4A), Tobiasz Kapera(3A) i Jędrzej Klimczak(4A) otrzymali wyróżnienie.
Bóbr to polska nazwa powołanego do życia w 2004 roku na Litwie międzynarodowego konkursu Bebras z zakresu informatyki. Głównym celem konkursu jest rozwój i kształtowanie myślenia algorytmicznego i komputacyjnego oraz popularyzacja posługiwania się technologią informacyjną i komunikacyjną.
Trwają też inne konkursy informatyczne, w których osiągamy sukcesy. Filip Baciak(4A) zakwalifikował się do II etapu Olimpiady Informatycznej, Piotr Walczak(4A) uczestniczy w II etapie Olimpiady o Diamentowy Index AGH oraz trzy drużyny z naszej szkoły, zakwalifikowały się do 2 etapu konkursu Motorola Science Cup.
Gratulujemy i trzymamy kciuki.
Zapraszamy osoby przygotowujące się do egzaminu maturalnego z geografii na Popołudnie Powtórkowe z Geografii w Instytucie Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ!
Będzie to intensywna powtórka materiału tuż przed maturą. Pracownicy, doktoranci i studenci UJ oraz absolwenci, którzy pracują jako nauczyciele w szkołach średnich przygotują i poprowadzą dla Was 10 wykładów powtórkowych z geografii fizycznej i społeczno-ekonomicznej.
Rozpoczęcie o 14.00 – 20 kwietnia (czwartek), zakończenie o 21:00 – 21 kwietnia (piątek).
Wkrótce udostępnimy szczegółowy program wykładów.
Jeśli chcesz wziąć udział w wykładach powtórkowych, prosimy o przesłanie FORMULARZA ZGŁOSZENIA UDZIAŁU.
FORMULARZ ZGŁOSZENIA UDZIAŁU w Popołudniu Powtórkowym z Geografii https://forms.office.com/e/N9zUZezkKU
Koszt udziału wykładach to 50 zł (łącznie za 2 dni). Ilość miejsc ograniczona.
21 lutego 2023 roku klasa 1c pod opieką prof. Bożeny Bierca i prof. Elżbiety Klekotki uczestniczyła w cyklu warsztatów laboratoryjnych pt. „Rośliny w szkole i ich DNA” na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie.
Pierwsze zajęcia „Skąd wiadomo, czy mamy geny” prowadziła pani prof. dr hab. inż. Magdalena Klimek-Chodacka, absolwentka naszej szkoły. Uczniowie badali metodą LAMP, czy w próbce znajduje się DNA, następnie przeprowadzali elektroforezę i obserwowali próbki w świetle UV. Przy okazji nauczyli się korzystać z mikropipet automatycznych.
Drugie zajęcia dotyczyły bioinformatyki – uczniowie analizowali DNA przy użyciu komputerów. Trzecie zajęcia „Klonowanie roślin” – w sterylnych warunkach młodzież pasażowała rosiczki i muchołówki na podłoże agarozowe.
W piątek 24 lutego 2023 roku odbyła się kolejna edycja Festiwalu naukowego "Noc w Liceum". W tym roku oferta warsztatów, spotkań i wykładów była bardzo szeroka. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Naszą szkołę odwiedziło kilkaset osób w wieku od 3 do 90 lat.
Zapraszamy za rok
Miło nam poinformować, że uczeń klasy 4a Filip Baciak został finalistą Ogólnopolskiej Olimpiady Informatycznej. To jedna z najtrudniejszych olimpiad, w której należy połączyć wiedzę algorytmiczną, informatyczną i matematyczną z biegłą umiejętnością posługiwania się komputerem. Finaliści Olimpiady są przyjmowani w pierwszej kolejności na studia informatyczne we wszystkich najlepszych uczelniach w kraju. Spośród najlepszych finalistów jest wyłaniana reprezentacja Polski na Międzynarodową Olimpiadę Informatyczną i inne międzynarodowe konkursy informatyczne.
To nie jedyny sukces Filipa. W ubiegłym roku został laureatem Olimpiady Fizycznej, wywalczył złoty medal na Europejskiej Olimpiadzie z Fizyki, zdobył Złoty Index AGH z matematyki, zajął 2 miejsce w międzynarodowym konkursie informatycznym "Bóbr Map" i wraz z drużyną zdobył 3 miejsce w Polsce w konkursie informatycznym "Motorola Silver Code".
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
W rozgrywanej w poniedziałek 27.02.2023 Powiatowej Licealiadzie w Piłce Ręcznej Chłopców, reprezentacja I LO z kompletem zwycięstw w grupie, awansowała do finału i pokonała drużynę z II LO w Chrzanowie 14:8. Zajęcie pierwszego miejsca w turnieju powiatowym, daje szczypiornistom awans do półfinału wojewódzkiego. Gratulacje.