W Wielką Środę, 5 kwietnia 2023 roku uczniowie klas humanistycznych naszej szkoły wyruszyli do grodu Kraka. Pogoda była piękna, a my zmierzaliśmy na Grodzką 64 do Arsenału Królewskiego, zbudowanego w pierwszej połowie XVI wieku na zlecenie króla Zygmunta I Starego. W dawnych czasach budynek pełnił funkcję zbrojowni i odlewni dział, obecnie jest siedzibą Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tam mieliśmy wysłuchać wykładu Pani Justyny Kiliańczyk - Zięby, doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, badaczki dawnej literatury oraz dziejów książki, pasjonatki kultury wizualnej renesansu i baroku, zwłaszcza tej, którą utrwaliły szesnasto- i siedemnastowieczne druki - stąd propozycja tematu wykładu.
Miło nam poinformować, że 5 uczniów z naszej szkoły zostało finalistami ogólnopolskiego konkursu programistycznego „Motorola Science Cup”. Celem konkursu jest popularyzacja Technologii Informacyjnych oraz nauk ścisłych - w szczególności informatyki, logiki, matematyki i fizyki wśród uczniów szkół ponadpodstawowych w Polsce.
Zadaniem uczniów było stworzenie aplikacji komputerowej związanej z bioinformatyką i sekwencjonowaniem białka. Drużyna w składzie Kacper Remzak, Piotr Hejmo, Marcin Chowaniec, Mikołaj Szczurek i Szymon Łacina pokonała 2 etapy konkursu, zajmując po tym etapie zaszczytne 3 miejsce w Polsce. Gratulujemy!
W obliczu nasilających się zmian klimatu, zaniku bioróżnorodności i konieczności pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych konieczna wydaje się edukacja i zwrócenie uwagi młodego pokolenia na te problemy. Uczniowie z klasy 3C w składzie: Weronika Orzeł, Antonina Kołodziej, Szymon Gój, Kacper Przybylski pod kierunkiem pani Brygidy Susuł. Wzięli udział w konkursie filmowym Filmeko, który odpowiada na te potrzeby umożliwiając zgłębienie problemu w najlepszy możliwy sposób - poprzez działania i przekazanie zdobytej wiedzy innym osobom.
Zapraszamy do obejrzenia filmu którego autorami są uczniowie klasy 3C.
Uczniowie naszej szkoły w dniach 19-21 maja br. już po raz ostatni uczestniczyli w weekendowych warsztatach naukowych w ramach projektu „Małopolska Chmura Edukacyjna – nowy model nauczania”. Od piątku do niedzieli odbywali zajęcia na wyższych uczelniach w Krakowie i Tarnowie - w obszarach tematycznych: matematyka, biologia, rozwijanie umiejętności pracy zespołowej na UJ w Krakowie, język angielski na UP w Krakowie, przedsiębiorczość na UEK w Krakowie, chemia na PK w Krakowie, biologia na UR w Krakowie, język angielski na ANS w Tarnowie. Maja Rychter Ia (przedsiębiorczość) i Szymon Głąbała Ia (rozwijanie umiejętności pracy zespołowej) wygrali konkurs wiedzy na zakończenie warsztatów i otrzymali nagrody - dyski przenośne. Gratulujemy J
Warsztaty polegały na uczestnictwie w zajęciach naukowych na uczelniach wyższych do południa, a do wieczora realizowany był inny program naukowy, w zależności od wybranego przez uczniów obszaru tematycznego. Po zajęciach odbywała się wymiana doświadczeń oraz integracja z uczniami z innych małopolskich szkół średnich w krakowskich i tarnowskich hotelach. Wszyscy wrócili zadowoleni z wyjazdu.
We wtorek 25 kwietnia słuchaliśmy wykładu na temat dotyczący nas wszystkich i mający praktyczne przełożenie na naszą codzienność: "O grzeczności w języku".
Przybliżyła go nam doktor Beata Ziajka. Nasza Gościni pracuje na Wydziale Polonistyki UJ w Katedrze Współczesnego Języka Polskiego. W latach 2013–2017 była zatrudniona w Instytucie Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk w Krakowie w Pracowni Dialektologii Polskiej, gdzie należała do zespołu opracowującego Słownik gwar polskich. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół języka mieszkańców wsi w ujęciu etno- i socjolingwistycznym, a także leksykografii gwarowej.
Jest również członkinią Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego, stąd promocja grzeczności w języku :)
Poniżej znajdziecie notatki z wykładu, które sporządziła Patrycja Piegza z 3f. Mnóstwo w nich ciekawych informacji, mogących się przydać w komunikacji na co dzień i od święta.
Wielki sukces uczennicy klasy 1f Emilii Ciuk.
W Ogólnopolskim Konkursie Geograficznym MappLab zajęła II miejsce w Polsce w kategorii Infografika.