Najlepsze Licea w Polsce - Perspektywy - Srebrna Szkoła 2022

Archiwum: październik 2023

Talenciaki
2023-10-03

Zachecamy do wsparcia Naszej szkoły w akcji Talenciaki.

2023-10-04

Dzięki wsparciu Rady Rodziców nasza biblioteka wzbogaciła się o bestsellerowe gry planszowe i karciane. Biblioteka jest idealną przestrzenią do gier, gdyż każdy czuje się tu komfortowo. Można się tu uczyć, rozmawiać, czytać, słowem - dobrze spędzić czas. Zainteresowanie grami planszowymi stale rośnie. Gry planszowe, karciane, logiczne, strategiczne i inne umożliwiają połączenie rozwijania zdolności umysłowych, logiki, wiedzy o literaturze i innych dziedzinach, myślenia strategicznego. Ponadto wpływają na rozwój relacji towarzyskich, dobre samopoczucie oraz tworzą przyjazne miejsce w szkole. To wartościowa rozrywka na dobrym poziomie. Zatem - rozgrywki szkolne w bibliotece czas zacząć.

Mistrzostwa Szkoły w Badmintonie
2023-10-05

Dnia 4 października na hali sportowej przy I LO odbyły się Mistrzostwa Szkoły w Badmintonie. Zawody cieszyły się ogromną popularnością o czy świadczy 26 zawodników zgłoszonych w kategorii chłopców oraz 16 dziewcząt.

Po zaciętych i pełnych emocji meczach klasyfikacja końcowa przestawia się następująco:

 

W kategorii dziewcząt:

I miejsce i tytuł Mistrza Szkoły – Dominika Ulczok, klasaIIF

II miejsce – Milena Surowiec, klasa II

III miejsce – Karolina Sajdak, klasa IIIE

IV miejsce – Wiktoria Michalak, klasa IIIC

 

W kategorii chłopców:

I miejsce i tytuł Mistrza Szkoły – Krzysztof Ziebura, klasa IVC

II miejsce – Patryk Zając, klasa IVE

III miejsce – Jakub Budasz, klasa IVB

IV miejsce – Korneliusz Lenczewski IIA

 

Gratulujemy!!

 

Zawody zorganizowały: Renata Solarska oraz Anna Odrzywolska.

 

 

2023-10-09
Samorząd Uczniowski z przyjemnością informuje, o możliwości zakupu merchu Staszica! Rzeczy są wykonane z bawełny i mozna zakupić je w wielu kolorach. Wywieszony zostanie jeden egzemplarz bluzy na korytarzu w szkole, aby każdy mógł zobaczyć, jak wygląda w rzeczywistości. 
Cennik i kolorystyka:
Classic 280g/m2
Bluza z kapturem 144 zł
Bluza bez kaptura 144zł
Bluza rozsuwana 164 zł
Workoplecak 55zł
Dostępne 10 kolorów z palety
 
Koszulka Polo 75zł
czarny, biały, granatowy
 
Koszulka 60zł
czarny, biały, granatowy melanż, bordowy
 
Ekotorba 35zł
naturalne, czarne
 
Skarpetki z nadrukiem 35 zł
białe
 
Zamówienia przyjmujemy od przyszłego poniedziałku (9.10.) do 20.10. podczas przerw na niebieskim dywanie.
Życzymy miłego dnia,
                                     
                                           Samorząd Uczniowski!
2023-10-12

Ponad stu uczniów naszej szkoły uczestniczyło we wtorek 10 października br w ćwiczeniach ratowniczych, nad zalewem Chechło w Trzebini – wystąpienie zdarzenia z dużą liczbą osób poszkodowanych. Celem była ocena i doskonalenie współpracy służb ratowniczych na obszarze powiatu chrzanowskiego. Do tej pory nie było w małopolsce ćwiczeń ratowniczych na tak dużą skalę.

Scenariusz ćwiczeń. Podczas koncertu, na którym bawiło się kilkaset osób, wybuchły materiały pirotechniczne.  Ćwiczenia straży pożarnej, pogotowia ratunkowego, żołnierzy WOT i policjantów miały zweryfikować możliwości służb w przypadku  zdarzenia z tak dużą ilością osób poszkodowanych. W akcji MAYDAY 2023 nad zalewem Chechło w Trzebini wzięło udział ok. 250 osób ćwiczących,  pozoranci (wśród nich mnóstwo osób rannych), 18 zespołów ratownictwa medycznego, 13 zastępów straży pożarnej.  Takie ćwiczenia mają pokazać co jeszcze należy poprawić, gdyby w rzeczywistości doszło do takiego zdarzenia z udziałem mnóstwa osób poszkodowanych.

 

2023-10-12

W środę 11 października 2023 roku, klasy Ia i IId wzięły udział w wykładzie prof. dr hab. Aleksandra Gila. Pan profesor pracuje na Akademii Górniczo-Hutnicej im. Stanisława Staszica w Krakowie na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki. Profesor opowiedział nam o mikroskopach elektronowych, które zobaczymy w listopadzie na uczelni.
Krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza ma najpotężniejszy mikroskop elektronowy. Mikroskop ten potrafi tak powiększyć badane próbki, że na ekranie pojawiają się pojedyncze atomy. Sprzęt służy do analizy materiałów, z których konstruuje się najważniejsze elementy samolotów, statków kosmicznych, procesorów i implantów.
Podobnie jak teleskop Hubble`a jest najważniejszym urządzeniem w historii astronomii, tak mikroskop TITAN Cubed G-2 60-300 jest największym osiągnięciem w dziedzinie analizy w skali atomowej.

2023-10-16

W dniach 13 i 16 października w sali 44 odbyły się wykłady naukowców z Wydziału Geografii i Geologii UJ dla klas pierwszych i drugich objętych patronatem przez tą uczelnię. Uczniowie uczestniczyli w pokazach sprzętu do pomiarów hydrologicznych, wysłuchali wykład prof. dr hab. Mirosława Żelaznego i dr Anny Bojarczuk na temat "Eutrofizacja! Co za dużo to niezdrowo!" oraz wystąpienie dr Piotra Trzepacza "Rowerem po mądrzejsze miasto".  Spotkania odbyły się w ramach programu "Naukowcy w szkołach". 

2023-10-18

Nasi uczniowie  z profilu biologicznego rozpoczeli serię wyjazdów na światową wystawę Body Worlds, która obecnie znajduje sie w Katowicach. Co tydzień odwiedzają tą niesamowitą wystawę kolejne klasy. Ciało ludzkie skrywa nieskończenie wiele tajemnic, a my chcielibyśmy ich jak najwięcej poznać!!

2023-10-20

Przedstawiciele naszej szkoły z klasy 3d w składzie Amelia G., Natalia P., Julia P. oraz Wojtek Z., pod opieką p. Elżbiety Klekotki-Doległo, wzięli udział w obchodach Dnia Drzewa Powiatu Chrzanowskiego, organizowanego przez Zespół Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini. Tegoroczne obchody odbyły się w niezwykle urokliwej Dolinie Będkowskiej. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć jedyny w naszej okolicy wodospad Szum, malownicze wapienne skałki m.in. Sokolicę czy skały o wyjątkowej nazwie Dupa Słonia- tak tak, to prawdziwa nazwa, którą znajdziecie na mapach w/w doliny. Dziękujemy organizatorom za mile spędzony czas w tak cudownej scenerii!

Zaproszenie na premierę spektaklu teatralnego pt. „Tajemnice Krakowa - Dom pana Bałuckiego”
2023-10-20

I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Chrzanowie oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku w Chrzanowie serdecznie zapraszają na premierę spektaklu teatralnego pt. „Tajemnice Krakowa - Dom pana Bałuckiego” w reżyserii Marcina Kobierskiego, która odbędzie się 26 października 2023 roku o godz. 16.00 na sali teatralnej MOKSiR.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wstęp wolny
2023-10-24

21 października uczniowie z klas o profilu biologicznym (1c, 1d, 1e, 2c, 2d, 3c) uczestniczyli w "Spotkaniu w samo południe z biochemią, biofizyką i biotechnologią". Wydarzenie to, jest cyklem wykładów przygotowanych dla licealistów przez Uniwersytet Jagielloński. W minioną sobotę wysłuchaliśmy prelekcji na temat "Światło w służbie medycyny" oraz "Rośliny transgeniczne- nadzieje i obawy".
Za dwa tygodnie kolejne wykłady!
Opiekunowie wyjazdu- Elżbieta Klekotka-Doległo, dr Bożena Bierca.

2023-10-26
W dniach 16 X-20 X odbyła się wycieczka klas 3c oraz 4e do Bawarii, która zapewniła uczniom naszego liceum mnóstwo atrakcji. Pierwszego dnia wypłynęliśmy na rejs statkiem po Jeziorze Chiemsee na Wyspę Herreninsel, a następnie zwiedzaliśmy Zamek Herrenchiemsee. Po południu udaliśmy się do leżącego u stóp Zugspitze (najwyższy szczyt Niemiec) Garmisch-Partenkirschen, gdzie co roku 1 stycznia odbywa się noworoczny konkurs zaliczany do Turnieju Czterech Skoczni. Po wjeździe kolejką na szczyt Zugspitze i obejrzeniu malowniczo położonego miasteczka dotarliśmy do hotelu leżącego już w Austrii. Kolejnego dnia wybraliśmy do niewielkiej miejscowość Reutte w austriackich Alpach, gdzie znajduje się wyjątkowa atrakcja wisząca między dwoma szczytami – jeden z najdłuższych, wiszących mostów świata, w stylu tybetańskim – Highline 179. Przeszliśmy przez most łączący ze sobą ruiny zamku Ehrenberg i fort Claudia. Popołudniu zwiedziliśmy wspaniałe zamki Ludwika II Bawarskiego , m.in. Zamek Linderhoff oraz dobrze znany Zamek Neuschwainstein, który był inspiracją dla Walta Disneya. Kolejny dzień stał pod znakiem zwiedzania stolicy Bawarii - Monachium. Zwiedziliśmy muzeum BMW poznając historię tego giganta motoryzacji, zobaczyli też Allianz Arenę, a dzień zakończył spacer po urokliwej starówce miasta. W czasie zwiedzanie monachijskiej starówki zobaczyliśmy: Frauenkirche, będący symbolem stolicy Bawarii, kolumnę mariacką, nowy i stary Ratusz a także rezydencję książąt i królów bawarskich oraz gmach Opery Narodowej. 
Wysokie Alpy, baśniowe zamki i urokliwe Monachium zaspokoiły nasze podróżnicze apetyty.
2023-10-26

I MIEJSCE w tegorocznym Powiatowym Konkursie Piosenki Obcojęzycznej dla wspaniałego duetu - Gabrieli Dereszowskiej i Amelii Nowak z klasy 2g! Uczennice naszego liceum zachwyciły Jury w Dworze Zieleniewskich w Trzebini wykonaniem piosenki w języku niemieckim pt. "Endlich sehe ich das Licht" i zdobyły statuetkę w kategorii - zespół. W ocenie brane były pod uwagę: interpretacja utworu, ogólny wyraz artystyczny oraz prawidłowa wymowa. Pieczę nad przygotowaniem dziewcząt do konkursu sprawowała Pani prof. Regina Fudała.

2023-10-29

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Chrzanowie realizują projekt badawczy o stresie w ramach dwuletniego projektu Usus magister estoptimus - praktyka jest najlepszym nauczycielem”, który otrzymał dofinansowanie z Województwa Małopolskiego w obszarze nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania na lata 2023-2024 pn. „Małopolska! Postaw na edukację”

Młodzież pod opieką Bożeny Biercy zgłębia problematykę stresu. Na warsztatach koła naukowego poznali fizjologiczne podłoże stresu, sformułowali problem badawczy, hipotezę, zaprojektowali ankietę badawczą, przeprowadzili ją wśród rówieśników i opracowują jej wyniki. Uczestniczyli również w wykładzie lek. med. Krzysztofa Jani – psychiatry Oddziału Psychiatrycznego Szpitala Powiatowego w Chrzanowie, z którym Liceum ma podpisane porozumienie o współpracy. W piątek 27 października 2023 roku uczniowie mieli warsztaty z fizjoterapeutą chrzanowskiego szpitala Marcinem Galosem, na których poznali metody, jak radzić sobie ze stresem.

Finalnym efektem pracy młodzieży będzie konferencja naukowa, na której zostaną przedstawione wyniki projektu badawczego oraz wspólnie przygotowana publikacja, do której uczniowie już piszą artykuły.

W międzyczasie w szkole został zorganizowany konkurs na plakat pt. „Stres ma wielkie oczy”. Najlepszy plakat zostanie wydrukowany i rozpropagowany.

2023-10-29

26 października 2023 roku w sali teatralnej MOKSiR w Chrzanowie odbyła się premiera kolejnego spektaklu w wykonaniu uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Chrzanowie i seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chrzanowie.

Spektakl powstał w ramach projektu o takim samym tytule, który otrzymałdofinansowanie z Województwa Małopolskiego w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych

Województwa Małopolskiego w dziedzinie kultury w 2023 r. Tym razem reżyser i autor scenariusza Marcin Kobierski przeniósł akcję do starej kamienicy na ulicy Floriańskiej w Krakowie, w której zamieszkują duchy postaci ze sztuk Michała Bałuckiego. W sztuce wystąpili: AURORA: Teresa Bigaj, JANINA: Alicja Krysztoforska, FLORA: Anna Stryczek, PETRONELA: Halina Halota, BAJKOWSKI: Tadeusz Dąbek, LECHICKI: Włodzimierz Grochal, LEONIDAS: Edward Górecki, KAMILA: Zofia Kozioł, NATALIA: Daria Sady, IDALIA: Anna Barwa, JULIUSZ: Maciej Jamrozik, AGENTKA: Karolina Chowaniec, STUDENTKI: Milena Kurdziel, Hanna Kidoń, Sandra Sikora, Zofia Bąk, ZŁODZIEJKI: Eliza Makusiewicz, Natalia Grochowska, Maria Głuszczenko, Jagoda Smerek, CIOTKA: Maryla Kramarczyk, SIOSTRZENICA: Gabriela Chojnacka, SĄSIADKA: Helena Patała. OBSŁUGA TECHNICZNA: Franciszek Szwancyber, Mateusz Luty, REŻYSER: Marcin Kobierski, ASYSTENCI REŻYSERA: Małgorzata Ciupek-Gładys i Marzena Brożek.

Spektakl będzie można jeszcze zobaczyć 15 listopada 2023 roku o godz. 17.30 w LCK w Libiążu.

Zapraszamy również na wystawę fotograficzną i spotkanie z postaciami ze sztuki.

2023-10-29

I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Chrzanowie otrzymało dofinansowanie na realizację projektu „Badanie czystości wody w zbiornikach wodnych Powiatu Chrzanowskiego” z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W ramach projektu w szkole powstała ekopracownia. Sala 16b przeszła kapitalny remont (malowanie, cyklinowanie parkietu, wymianę oświetlenia), zostały zakupione nowe krzesła i ławki, monitor interaktywny, tablety,  mobilne laboratoria cyfrowe Einstein Tablet+3,wizualizer, mikroskopy, zestawy doświadczalnego do badania biodegradacji, zestawy do badania stanu powietrza w tym zanieczyszczeń i hałasu, walizki ekobadacza do badania wody i gleby oraz zestawów preparacyjne do mikroskopowania.

2023-10-31
Uczniowie klasy 2a i 3a odwiedzili Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS w Krakowie. 

Promieniowanie synchrotronowe (zwane również światłem) jest wytwarzane w synchrotronie, do którego dołączane są linie badawcze ze stanowiskami pomiarowymi. Uczniowie, oprowadzani po centrum przez tamtejszych pracowników naukowych, mieli okazję zobaczyć pięć linii badawczych wykorzystywanych do przeprowadzania doświadczeń związanych z zaglądaniem w głąb materii aby lepiej poznać jej strukturę i właściwości. Poznali sposób wytwarzania promieniowania synchrotronowego, działania akceleratora liniowego i kołowego, pompy próżniowej. Dowiedzieli się również, jak przeprowadzane na miejscu badania wpływają na rozwój różnych dziedzin przemysłu: farmakologii, biotechnologii, energetyki, przemysłu nafty i gazu, elektroniki i spintroniki. Obecnie synchrotron krakowski dzięki swoim parametrom znajduje się w czołówce tego typu urządzeń na świecie. Wycieczka była doskonałą lekcją fizyki, ale również, być może, inspiracją dla niektórych uczniów co do wyboru dalszej ścieżki kształcenia.