Piątkowe popołudnie i wieczór 12 stycznia 2024 roku uczniowie klas biologiczno-chemicznych I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Chrzanowie spędzili na Wydziale Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Aż 50 uczniów uczestniczyło w wykładach, warsztatach i pokazach, zgłębiając wiedzę różnych dziedzin biologii. Poniżej prezentujemy część z nich:
W przerwach między zajęciami można było zakręcić biologicznym kołem fortuny.Osoby, które odpowiedziały poprawnie na trzy wylosowane pytania, otrzymały nagrody książkowe: repetytorium lub vademecum z biologii. Uczniowie I LO zgarnęli wszystkie nagrody, pokonali też pokój zagadek.
Zawody pływackie cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród uczniów I LO w Chrzanowie. W tegorocznej edycji mistrzostw, które tradycyjnie odbyły się w krytej pływalni „Cabańska Fala”, wystartowało aż 38 zawodników. O tytuły mistrzowskie uczniowie rywalizowali w konkurencjach indywidualnych na dystansie 50m stylem dowolnym, grzbietowym, klasycznym i motylkowym. Zarówno w kategorii dziewcząt jak i chłopców najchętniej konkurowano stylem dowolnym i klasycznym.
Wielkie brawa dla Hanny Rak z klasy 1e oraz Maksymiliana Wiktorowicza z klasy 2b, którzy dwukrotnie stanęli na pierwszym stopniu podium oraz dwukrotnej v-ce mistrzyni Oli Waligóry z klasy 1b. Na wyróżnienie zasługują również zawodnicy: Antonina Banasik, Karolina Chechelska, Hanna Firek, Barbara Siata, Urszula Siata i Maciej Pleń, którzy wystartowali we wszystkich możliwych konkurencjach.
Dyplomy i nagrody dla najlepszych zawodników ufundował UKS „Staszic”.
I Liceum Ogólnokształcące im. St. Staszica w Chrzanowie oraz Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych w Chrzanowie zapraszają wszystkich chętnych, bez względu na wiek, na X Festiwal Naukowy „NOC w LICEUM”, który odbędzie się 1 marca 2024 roku od godz. 16.00 w budynku I LO w Chrzanowie ul. Piłsudskiego 14.
Korytarz na parterze starego skrzydła – wystawa prac malarskich Martyny Brzózki kl. 4e
Korytarzyk I piętra starego skrzydła (hol pracowni biologicznych) – mini zoo
Korytarz II piętra starego skrzydła – projekty badawcze koła naukowego z biologii; pokazy biologiczne: przystosowanie roślin do środowiska życia, badanie obecności skrobi w roślinach; Quiz
Hol na I piętrze nowego skrzydła – fotościanka „Skrzydła Mocy”, kawiarenka ILO, stoisko medialne: Gazetka „Nad Poziomy”, OlimpTV
Hol na II piętrze nowego skrzydła – Cafelodor – samorząd LoD
Hol na III piętrze nowego skrzydła – druk 3D
16.00 – 19.00 - Międzypokoleniowy turniej koszykówki, hala sportowa
18.00 – 21.00 - Międzypokoleniowy turniej siatkówki, sala gimnastyczna
W piątek uczniowie klas 1a, 1e, 2c, 2e i 2g uczestniczyli w spektaklu teatru elżbietańskiego. Na deskach sceny w Trzebińskim Domu Kultury
W piątek 19 stycznia 2024r. uczniowie klasy 3f pod opieką Joanny Mamicy oraz Barbary Wawrzyniak mieli okazję wziąć udział w lekcji robotyki z użyciem wielofunkcyjnego robota Photon. Uczniowie na zajęciach korzystali ze specjalnej aplikacji, w której programowali trasy przejazdów robota, korzystając z różnych funkcji takich jak: zmiana koloru oraz efekty dźwiękowe. Była to zupełnie nowa i bardzo ciekawa forma lekcji, w której uczniowie z chęcią uczestniczyli. Już planujemy kolejne zajęcia z robotami.
Kolejne zajęcia laboratoryjne na Wydziale Chemii UJ odbyły się 12 stycznia. Uczniowie klasy 3c i 3d wykonywali doświadczenia pod opieką pani dr Zofii Olech i pana dr Piotra Legutko. Tematem tych zajęć było oznaczania anionów. Uczniowie mogli uzupełnić i wzbogacić wiedzę z chemii. Udział w zajęciach daje możliwość wykorzystania wiedzy teoretycznej w praktyce.
Bardzo dziękujemy prowadzącym zajęcia pracownikom UJ.
Opiekę nad młodzieżą sprawuje pani Barbara Malik.
W tygodniu poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia na sali gimnastycznej odbył się turniej tenisa stołowego o Mistrzostwo Szkoły.
Do zawodów zgłoszonych zostało 8 dziewcząt oraz 32 chłopców. Dziewczęta rywalizowały systemem pucharowym do dwóch przegranych. Tytuł mistrzowski obroniła Domina Ulczok 2f. Drugie miejsce zajęła Antonina Banasik 1i, trzecie Julia Dzidek 1c a czwarte Hanna Firek 1i.
W turnieju chłopców odbywającym się systemem pucharowym zawody podobnie jak przed rokiem wygrał Krzysztof Ziebura 4c, który w finale pokonał Wojciecha Turzę 4a. Miejsce 3 ex aequo zajęli Aleksander Cichoń 1a oraz Wojciech Śledziński 2b.
Najlepsi uczniowie zostali nagrodzeni przez Panią Dyrektor dyplomami i koszulkami ufundowanymi przez UKS „Staszic”.
Wszystkim uczniom gratulujemy udziału w turnieju a za szkolną reprezentację trzymamy kciuki w zbliżających się Mistrzostwach Powiatu.
Dnia 17 stycznia 2024 r. odbyło się w naszej szkole wręczenie nagród w ogólnopolskim konkursie "Deutschfreund". Najlepszymi z języka niemieckiego okazali się w kategorii klas pierwszych Stanisław Filipek z klasy 1E, który zajął II miejsce w województwie oraz w kategorii klas II-IV Adam Brożek z klasy 4F, Lilianna Bacia z klasy 4A, Amelia Gołąb z klasy 3D i Bartosz Wleciał z klasy 3A, którzy otrzymali dyplomy uznania za uzyskanie bardzo dobrego wyniku. Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Dnia 15 stycznia 2024 roku w szkole odbył się Dzień Piżamy. Klasa 4e została zwycięzcą, zdobywając pierwsze miejsce z imponującym wynikiem – 66% uczniów uczestniczyło w zabawie w piżamach. Wydarzenie cieszyło się ogromnym entuzjazmem, a kolorowe stroje i przytulna atmosfera stworzyły niezapomniany dzień integracji społeczności szkolnej.
Marek Hłasko – pisarz, buntownik i łamacz serc.
Konkurs literacki w 90. rocznicę urodzin pisarza.
Zapraszamy!
22 stycznia w I LO w Chrzanowie odbył się tradycyjny Powiatowy Konkurs Historyczny dla uczniów szkół podstawowych i średnich, jak co roku organizowany przez historyka tej szkoły, pana Marka Śliwę, oczywiście przy przychylności i pomocy pani dyrektor Bożeny Biercy. Współorganizatorem był nauczyciel HiT-u Piotr Siejka; a nagrody ufundowali państwo Stecowie (Centrum Handlowe MAX w Chrzanowie) oraz dyrekcja szkoły.
Frekwencja dopisała – wzięło udział 40 uczniów z rozmaitych zakątków naszego powiatu: Chrzanów, Trzebinia, Libiąż, Balin, Młoszowa. Jest to zasługa tak uczniów, jak i oczywiście ich nauczycieli, którzy zmobilizowali swoich wychowanków oraz ich do konkursu przygotowali.
Uczestnicy najpierw zmierzyli się z testem (w dwóch wersjach wiekowych). Tegoroczne zmagania dotyczyły tematyki Sejmu Wielkiego oraz Insurekcji Kościuszkowskiej (130. rocznica). Piątka najlepszych przeszła do ustnego finału. Po krótkiej naradzie jury wybrało zwycięzców.
Oto oni:
SZKOŁY PODSTAWOWE:
1. Adrian Bandosz, SP nr 8 w Trzebini.
2. Daniel Bryłka, SP nr 10 w Chrzanowie.
3. Jan Kocot, SP w Balinie.
4. Zofia Matuszewska, SP nr 1 w Chrzanowie.
5. Mateusz Jochymek, SP w Balinie.
SZKOŁY ŚREDNIE:
1. Weronika Januszewska, I LO w Chrzanowie.
2. Stanisław Mackiewicz, Liceum KSW w Libiążu.
3. Wiktoria Ziober, I LO w Chrzanowie.
4. Marta Płatek, Liceum KSW w Libiążu.
5. Adam Brożek, I LO w Chrzanowie.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zapraszamy za rok!
W dniu 26. stycznia uczniowie oraz nauczyciele pod przewodnictwem Pani Dyrektor, jak przystało na karnawał, bawili na weselu … w samej Operze Krakowskiej…na ”Weselu Figara” ma się rozumieć doskonałej operze mistrza nad mistrzami – Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Spektakl choć rozległy czasowo, był taką ucztą dla zmysłów, że cztery godziny minęły jak z bicza trzask, a widownię bolały ramiona od gromkich oklasków dla śpiewaków i orkiestry.
Wcześniej tego samego dnia, odwiedziliśmy jeszcze bardzo ciekawą wystawę Szopek Krakowskich w Pałacu Krzysztofory. Podziwialiśmy wszystkie - te ogromne wysokie na kilka metrów i te maleńkie – mieszczące się w łupince orzecha włoskiego, te oświetlone z drewna i metalu, jak i te z włóczki, plastikowych butelek, czy…makaronu! Kto jeszcze nie widział – gorąco polecamy!
A strudzeniu spacerem i zimną styczniową aurą posilaliśmy się sycącym ramenem bądź gorącą czekoladą u Wedla…kto co wolał.
Już dzisiaj zapraszamy szkolną brać na kolejne artystyczne wyjazdy!
Redaktorzy szkolnej gazetki „Nad Poziomy 2.0”, telewizji TV Olimp oraz klasy 1G i 2G miały wyjątkową możliwość wzięcia udziału w warsztatach przeprowadzonych przez specjalistkę od pracy dziennikarskiej, założycielkę i wydawcę Tygodnika Ziemi Chrzanowskiej „Przełom” Panią Alicję Molendę. Pani Molenda, która chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, omówiła istotne kwestie związane z pracą dziennikarską oraz pisaniem artykułów, przeprowadzaniem wywiadów, składem, planowaniem tematyki numeru i pracy redakcyjnej. Podkreśliła znaczenie rzetelności dziennikarskiej, wyszukiwania informacji i dobrego przygotowania zwłaszcza do wywiadów, umiejętnego planowania pracy i rozdzielania jej. Zaprezentowała także narzędzia cyfrowe przydatne w pracy redakcyjnej, m.in. czat GPT. Nasza młodzież wyniosła cenną wiedzę z tego spotkania. Dobrze jest bowiem uczyć się od najlepszych.