W ramach Tygodnia Filmu Niemieckiego grupy DSD z klas drugich i trzecich uczestniczyły 31.stycznia w projekcji filmu "Das Lehrerzimmer" w Kinie pod Baranami w Krakowie. Film zdobył wiele nagród w najważniejszych kategoriach m.in. na festiwalu filmowym Berlinale , jest też niemieckim kandydatem do Oskara w kategorii najlepszy film międzynarodowy.
31 stycznia w hali sportowej Zespołu Szkół w Libiążu odbyły się zawody w piłce ręcznej dziewcząt.
Do rywalizacji przystąpiły cztery drużyny reprezentujące powiatowe szkoły ponadpodstawowe. Mecze rozgrywane były systemem „każdy z każdym”.
W pierwszym spotkaniu szczypiornistki z I LO pokonały drużynę ZS Libiąż (5:4). Dziewczęta stanęły na wysokości zadania również w drugim meczu i mimo nieco słabszego początku, zwyciężyły z LO Trzebinia (5:2). Kolejny mecz z drużyną ZSE-CH Trzebinia okazał się finałowym, gdyż obie reprezentacje miały na swoim koncie po dwa zwycięstwa. Jak przystało na finał, to właśnie ten mecz dostarczył wszystkim obecnym wielu wrażeń. Zacięta walka na wysokim poziomie okazała się również bardzo wyrównana o czym świadczy wynik (7:7) uzyskany w regulaminowym czasie gry. W takiej sytuacji o zwycięstwie decyduje skuteczność w serii rzutów karnych. W obu drużynach widoczny był ciężar odpowiedzialności i gra emocji u wyznaczonych do rzutów zawodniczek i bramkarek. Dopiero trzecia kolejka rzutów przesądziła o zwycięstwie naszych rywalek. Ostatecznie reprezentacja I LO utrzymała tytuł V-ce mistrza Powiatu. Warto również wspomnieć, że ubiegłoroczny finał miał niemal identyczny przebieg.
Najskuteczniejsze w oddawaniu celnych rzutów w całym turnieju były: Alicja Mąsior (4), Viktoria Gudmundsdottir (4), Lilianna Bacia (3), Wiktoria Prygiel (3), Emilia Liszka (2) i Magdalena Macuda (1).
Wielkie brawa za wspaniałe interwencje bramkarskie dla Emilii Tobiasz i Roksany Ryby oraz dla wszystkich zawodniczek za ambitną walkę i współpracę w drużynie.
Dziękujemy za godne reprezentowanie szkoły żegnającym się z nami czwartoklasistkom: Liliannie Baci, Roksanie Rybie i Emilii Tobiasz. Życzymy Wam wysokich wyników na maturze oraz realizacji wszystkich zamierzeń. POWODZENIA!!!
W barwach I LO wystąpiły:
Lilianna Bacia 4a, Roksana Ryba 4c, Emilia Tobiasz 4f, Emilia Liszka 3e, Alicja Mąsior 3e, Viktoria Gudmundsdottir 2d, Magdalena Macuda 2d, Wiktoria Prygiel 2f, Barbara Siata i Kornelia Chechelska 1d.
Opiekę nad zawodnikami sprawowali nauczyciele: Renata Solarska i Piotr Kolasa
Klasyfikacja końcowa zawodów:
W czwartek 1 lutego klasy 1f i 3 e pod opieką wychowawców odwiedziły Planetarium Śląskie. Podczas wizyty młodzież uczestniczyła w seansie „Słońce - nasza dzienna gwiazda” oraz poznała główne gwiazdozbiory nocnego nieba, które można obserwować w tym miesiącu.
Po seansie i krótkiej przerwie na drugie śniadanie odbyła się druga część zwiedzania Planetarium Śląskiego – wystawa stała Astronomia. Uczniowie zostali zapoznani z teoriami rozwoju wszechświata, budowy gwiazd czy rozwojem badań nad przestrzenią kosmiczną. Uczestniczyli w trójwymiarowym spacerze w kosmosie i próbowali osiągnąć drugą prędkość kosmiczną na modelu Ziemia – Księżyc.
Fachowe podejście panów przewodników oraz ogromna chęć zdobywania wiedzy doprowadziły do zwiększenia naszych informacji o kosmosie.
Czekamy na kolejne wyjazdy naukowe i wycieczki klasowe.
Uczniowie klas 1F i 3E
Miło nam poinformować o kolejnym sukcesie informatycznym naszej szkoły. Uczeń klasy 4a Szymon Łacina został finalistą ogolnopolskiego konkursu informatycznego " Gigathon". Konkurs rozpoczął się jeszcze w ubiegłym roku szkolnym i składał się z kilku etapów. W pierwszym etapie należało rozwiązać test informatyczny. Uczniowie, którzy uzyskali największą ilość punktów musieli opanować dodatkowa wiedzę i przystąpić do znacznie trudniejszego testu. W tym teście Szymon uzyskał 29 na 30 punktów. Pozwoliło mu to na zakwalifikowanie się do kolejnego etapu z bardzo wysokim wynikiem. Tu skończyła się teoria, w kolejnym etapie należało zrealizować projekt programistyczny dotyczący programowania obiektowego. I tu Szymon poradził sobie doskonale kwalifikując się do ścisłego finału. Finał odbędzie się 3 lutego w Warszawie. Mamy nadzieję, że naszemu reprezemtatowi uda się osiągnąć więcej.
Gratulujemy Szymonowi i trzymamy za niego kciuki.
Małopolska Uczelnia Państwowa im. rtm. W. Pileckiego w Oświęcimiu serdecznie zaprasza wszystkich uczniów klas maturalnych na bezpłatny kurs przygotowawczy do egzaminu maturalnego z matematyki. Zajęcia prowadzone będą na terenie oświęcimskiej Uczelni, w każdy poniedziałek, w sali 3.07 (budynek Collegium sub Horologio – budynek z zegarem, ul. Kolbego 8, Oświęcim) w godz.: 16.00 – 17:30.
HARMONOGRAM spotkań:
WAŻNE: Warunkiem udziału w kursie jest zapisanie się na zajęcia z tygodniowym wyprzedzeniem, wysyłając maila na adres: zgloszenia@uczelniaoswiecim.
Szczegółowe informację pojawiać się będą na stronie Uczelni. Link do wydarzenia: https://www.uczelniaoswiecim.
2 lutego 2024 roku uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Chrzanowie uczestniczyli w wykładzie pt. „Smog smogowi nierówny - środowiskowe fakty i mity” wygłoszonym przez naszego absolwenta - prof. dr hab. Andrzeja Adamskiego z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Wykład został zorganizowany w ramach projektu „Usus magister est optimus - praktyka jest najlepszym nauczycielem”, który uzyskał dofinansowanie z Województwa Małopolskiego w obszarze nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania na lata 2023-2024 pn. „Małopolska! Postaw na edukację”.
Czy wiecie, który smog jest groźniejszy dla organizmu człowieka: klasyczny (typu Londyńskiego) czy fotochemiczny (typu Los Angeles)?
W piątek 2 lutego mieliśmy kolejne zajęcia w laboratorium na Wydziale Chemii UJ. Przeprowadzaliśmy analizę kationów i anionów wchodzących w skład badanej substancji. Obserwowaliśmy rozpuszczanie lub wytrącanie osadów, zabarwianie się mieszaniny reakcyjnej na odpowiedni kolor bądź wydzielanie gazu. Ciekawe były reakcje barwienie płomienia palnika – technika stosowana w chemicznej analizie jakościowej polegająca na umieszczaniu próbki w płomieniu palnika i obserwowaniu zmian zabarwienia płomienia. Dziękujemy prowadzącym zajęcia: pani dr Zofii Olech i panu dr Piotrowi Legutko.
Rozpoczęły się długo oczekiwane wykłady dla klas humanistycznych!
8 lutego pojawił się nasz pierwszy gość w tym roku szkolnym, dr Michał Koza - pracownik Katedry Krytyki Współczesnej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, na co dzień zajmujący się etyką literatury, szczególnie literatury polskiej po 1989 r. Dr Michał Koza jest stypendystą Programu Fulbrighta oraz Stypendium Twórczego Miasta Krakowa, laureatem nagrody im. Inki Brodzkiej-Wald za pracę doktorską, a także finalistą Nagród Naukowych Polityki 2023. Zajmuje się czynnie krytyką literacką, chętnie angażuje się w życie literackie i popularyzację nauki. Wraz z dr Katarzyną Trzeciak prowadzi popularnonaukowy podkast „Transmisje krytyczne” o krytyce, literaturze i filozofii.
Nasz Gość wygłosił wykład na temat literatury polskiej po roku 1989, co szczególnie zainteresowało tegorocznych maturzystów.
Rok 2024 ogłoszony został rokiem Marka Hłaski. Wydarzenie to stało się inspiracją dla zorganizowania konkursu literackiego przez bibliotekę I LO. Konkurs odbył się 08.02.2024 r. i miał charakter zmagań drużynowych. Pytania dotyczyły biografii i twórczości pisarza, m.in. opowiadania „Pierwszy krok w chmurach”. Uczniowie okazali się świetnie przygotowani, dlatego Jury w składzie: Prof. Marzena Brożek, Prof. Anna Kawala-Dudek oraz Prof. Barbara Janda miało problem z wyłonieniem zwycięzców. Ostatecznie konkurs wygrali reprezentanci klasy 2C: Ania Barwa, Marcin Burda, Jagoda Kaczmarczyk. II miejsce wywalczyły dziewczyny z klasy 2B, natomiast miejsce trzecie zajęły eq aequo drużyny z klas 1A i 2B. Gratulujemy takich wyników i naprawdę świetnego przygotowania do konkursu!
W dniu 8 lutego przypadł w tym roku TŁUSTY CZWARTEK – pączkami zalany był cały Chrzanów i nikomu nie straszne były kolejki po te słodkości. Aby tradycji stało się zadość, uczniowie klasy 1 g nabyli dwie palety jeszcze ciepłych pączusiów, a następnie udali się, pod czujnym okiem opiekunek, na chrzanowskie lodowisko. Po spałaszowaniu pyszności, radośnie udali się na lód, gdzie zabawom nie było końca, a spożyte kalorie wręcz same się spalały.
Słowa uznania i gratulacje przekazujemy Korneliuszowi Lenczowskiemu, uczniowi klasy IIa, który awansował do etapu centralnego Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. W bieżącym roku szkolnym do etapu szkolnego w całej Polsce przystąpiło ok. 7 tys. uczniów.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.