Najlepsze Licea w Polsce - Perspektywy - Srebrna Szkoła 2022

STASZICOWA LEKCJA HISTORII NA CHRZANOWSKIM RYNKU

2024-10-23

W słoneczną niedzielę 20 października 2024 r. chrzanowski rynek zapełnił się barwnym tłumem mieszkańców naszego powiatu, a to za sprawą kolejnej odsłony projektu: „Staszicowe spotkania z historią”. Tym razem Stowarzyszenie Przyjaciół Staszica wraz z nauczycielami, pracownikami, młodzieżą I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Staszica w Chrzanowie we współpracy z Towarzystwem Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego i Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Chrzanowie uczciło 230. rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej.

autorem zdjęcia jest Dominika Bierca - Galos
Pomysłodawcy i autorzy scenariusza inscenizacji historycznej – Państwo Agnieszka i Radosław Bąk oraz Dyrektor I LO Pani Bożena Bierca - przywołali ducha minionych czasów przenosząc do Chrzanowa uroczystą przysięgą Naczelnika Państwa - Tadeusza Kościuszki, z Rynku Głównego w Krakowie z roku 1794 na rynek w Chrzanowie w 2024 roku.
Przybyli na uroczystość goście zobaczyli podniosłą przysięgę generała Kościuszki, film pokazujący błogosławieństwo szabel - idących walczyć o wolność Polski Kościuszki i generała Wodzickiego, wysłuchali mowy Stanisława Staszica i postanowień Uniwersału Połanieckiego – dokumentu nadającego chłopom m.in. upragnioną wolność osobistą.
Oprócz wzniosłych patriotycznych deklaracji przedstawienie przybliżyło widzom klimat osiemnastowiecznej Polski – pokazało barwnych mieszkańców dawnego Krakowa – kwiaciarki i straganiarki zachwalające swoje towary, targujących się z nimi przechodniów różnych stanów – biednych i bogatych, drukarza i księgarza martwiących się o ceny papieru i drukowane karty płatnicze zamiast monet i nade wszystko żołnierzy i kosynierów – porwanych do ostatniego zrywu w walce o wolną Polskę.
Inscenizacja zakończyła się spektakularnym korowodem barwnych w stroje aktorów i mieszkańców naszego miasta, którzy wspólnie zatańczyli poloneza.
Godzinna inscenizacja, wzruszające sceny, przejęcie aktorów - w przepięknych strojach wypożyczonych ze szkoły filmowej z Łodzi, nie byłyby możliwe gdyby nie wsparcie finansowe województwa małopolskiego oraz wcześniejszy, długotrwały wysiłek rzeszy wolontariuszy - uczestników i wykonawców projektu, ale czego się nie robi dla OJCZYZNY wszak „Ojczyzna – to wielki zbiorowy obowiązek” (Cyprian Kamil Norwid).
Aleksandra Marzec