Po udanej wyprawie na wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych, uczniowie I LO im. S. Staszica planują wyjazd w przeciwnym, tym razem wschodnim, kierunku – do Japonii.
Przygotowania do podróży rozpoczęliśmy od zwiedzenia Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, które w listopadzie 2024 r. obchodziło 30.lecie istnienia.
Nasza wizyta została zaplanowana specjalnie dla nas – przedstawiono nam prezentację o położeniu, geografii i kulturze Japonii. Wzięliśmy udział w warsztatach pisma japońskiego i pokrótce zostaliśmy zapoznani z różnicami w językach dalekowschodnich: mandaryńskim, koreańskim i japońskim.
Dodatkowo zostaliśmy oprowadzeni po czasowej wystawie muzeum: „ZBLIŻENIE” Feliks „Manggha” Jasieński i jego kolekcja. Wystawa przybliżyła nie tylko postać znanego mieszkańca Krakowa i jego fascynację Japonią i Dalekim Wschodem w ogóle, ale pokazała fascynujące przykłady odmiennej całkowicie sztuki orientalnej.
Była także okazja do delektowania się różnymi rodzajami herbat, parzonymi rytualnie i podanymi w tradycyjnych naczyniach.
Wizyta w Muzeum „Manggha” okazała się inspirująca i skłaniająca do głębszej eksploracji kultury japońskiej przed wyprawą do Kraju Kwitnącej Wiśni.
Wyprawa do Japonii realizowana jest jako wyście naprzeciw oczekiwaniom uczniów naszej szkoły - pasjonujących się historią i kulturą Dalekiego Wschodu, uczęszczającym od kilku lat na lekcje języków dalekowschodnich oraz deklarujących chęć studiowania japonistyki i koreanistyki.
Przygotowując wyprawę szkoła współpracuje z doktor Aleksandrą Szczechlą – pracownikiem naukowym Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku japonistyki, stypendystka japońskiego Ministerstwa Edukacji w latach 1994-95 i 1998-2000 - dwukrotnie studia nad językiem i literaturą Japonii na Uniwersytecie Ochanomizu
w Tokio.
Aleksandra Marzec