Najlepsze Licea w Polsce - Perspektywy - Srebrna Szkoła 2022

Spektakl muzyczny „El tango de Staszic” w wykonaniu uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Chrzanowie, przygotowano w ramach obchodów 100-lecia szkoły. Jego premiera miała miejsce 13.10.2011 r. w sali kinowej chrzanowskiego MOKSiR-u, podczas uroczystości związanych z Dniem Edukacji Narodowej. Zaraz po części oficjalnej przedstawiciel samorządu wprowadził nas w wątek spektaklu, wygłaszając krótki wstęp: „Akcja rozgrywa się w murach naszego liceum. Przed Państwem pojawi się grupa młodych ludzi, którzy zrządzeniem losu przypisani do jednej klasy, mimo różnic charakterów i temperamentów próbują stworzyć zgrany zespół. Dostrzegamy w nim jednak dwie grupy dziewcząt w różny sposób zapobiegające o względy chłopców i… parę, którą łączy cos więcej niż przyjaźń. Nagle wszystko się zmienia, do klasy dołącza ładna i subtelna dziewczyna. Klasowa miłość jest zagrożona. Konflikt między dwiema dziewczętami wywiera wpływ na klasę i dzieli ją już wyraźnie na dwie nieformalne grupy, między którymi rozpętała się prawdziwa wojna uczuć: miłość – zazdrość – nienawiść – sympatia – złość – przyjaźń. Jak uczniowie poradzą sobie z emocjami? Które z uczuć okażą się silniejsze? Jak zakończy się klasowa historia?” – na te wszystkie pytania odpowiedź przyniósł spektakl. Jak można się domyślić, historia zakończyła się happy endem, co przedstawiono w układzie finałowym. Utworzyły się nowe, korzystniejsze, pary a dwie skłócone bohaterki podały sobie ręce na zgodę, podobnie zresztą postąpiła reszta klasy.

 

Pierwsze moje skojarzenie to „High school musical” – schemat działania mniej więcej ten sam, wątek bardzo podobny… Jednak po kilku kolejnych układach doszłam do wniosku, że bez porównania „El tango de Staszic” miażdży Diney-owskiego „twora”. Czym? Przede wszystkim emocjami, szczerymi emocjami, które tancerze nam przekazują: pasją, miłością, nienawiścią.  W tym miejscu pragnę wyróżnić Katarzynę Kulczyk – reżysera i choreografa całego przedsięwzięcia. Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, że podjęła się ogromnego zadania, jednak ja pragnę podkreślić to, jak świetną jest tancerką. Żaden jej ruch, gest, krok nie był przypadkowy. Wszystko co czyniła na scenie miało swój cel i było zjawiskowe (szczególnie solówka). Jak to dobrze, że Profesor Renata Solarska zdecydowała się pomóc Kasi w realizacji jej marzenia…

 

 

Spektakl muzyczny wywarł na mnie ogromne wrażenie. Piękny taniec, muzyka na żywo (wykonania Anny Ozimkowskiej i Aleksandry Bolek) oraz emocje, które Artyści nam przekazali były powalające. Żałuję tylko, że tak mało przedsięwzięć tego typu organizuje nasza szkoła.

W SPEKTAKLU UDZIAŁ WZIĘLI:

OPIEKUN – Profesor Renata Solarska
REŻYSER I CHOREOGRAF - Katarzyna Kulczyk
CHOREOGRAF TAŃCÓW TOWARZYSKICH – Marta Małocha
W ROLACH GŁÓWNYCH:
Katarzyna Kulczyk
Barbara Manczyk
Borys Palka 
Jakub Bielecki
INSTRUKTORZY TAŃCA:
Marta Małocha
Dominik Palka

GRUPA NOWOCZESNA: 
Agnieszka Mazur
Natalia Tambor
Barbara Górka
Dominika Jakubiec
Anna Psuj
Monika Chodur
GRUPA JAZZOWA:
Justyna Pałka
Joanna Kuciel
Anna Dzedzyk
Katarzyna Petka
Natalia Danielewicz
Katarzyna Augustynek
GRUPA MĘSKA:
Grzegorz Rosiński
Kacper Groń
Krzysztof Elwart
WOKALISTKI:
Anna Ozimkowska
Aleksandra Bolek