Koło Krajoznawczo – Turystyczne działające przy I Liceum Ogólnokształcącym powstało w 2003 roku za sprawą mgr Barbary Kasperczyk i mgr Grzegorza Wiśniewskiego. Od początku swojej działalności oferowało młodzieży szkolnej możliwość udziału w wycieczkach górskich i regionalnych w obrębie szeroko rozumianej Małopolski Zachodniej.
W ramach wyjazdów Koła Krajoznawczego odwiedziliśmy m.in. Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Beskid Makowski, Beskid Mały, Beskid Wyspowy, Tatry Zachodnie, Wyżynę Krakowsko – Częstochowską, Pustynie Błędowską.
W najbliższym czasie proponujemy wyjazdy w Gorce (Turbacz 1314 m n.p.m.), Beskid Mały (Leskowiec 922 m n.p.m.) czy w Tatry (Krokusy w Dolinie Chochołowskiej).
Opiekunami Koła są mgr Joanna Mamica i mgr Barbara Wawrzyniak
Od 2011 roku Nasze Koło działa jako Szkolne Koło Krajoznawcze Polskiego Towarzystwa Tarzańskiego.
W czwartek 21 września odbyły się kolejne zawody "Rajd na orientacje" dla członków Szkolnych Kół Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Chrzanowie. Naszą szkołę reprezentowało 78 osób.
Oliwia Cudak i Gabriela Podgórksa z klasy 1D zajęły pierwsze miejsce w rywalizacji indywidualnej, a Mateusz Gomoliszewski z klasy 2c i Dominik Domagała z klasy 2f uplasowali sie na miejscu trzecim.
W rywalizacji drużynowej Nasza szkoła zajęła pierwsze miejsce.
Dziękujemy za liczne uczestnictwo, gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy w marcu na kolejna edycję Rajdu na orientację.
W pierwszym dniu wiosny uczniowie zmierzyli się w rywalizacji par w Biegach na orientację. Jak co roku zawody zorganizowało Polskie Towarzystwo Tatrzańskie w Chrzanowie.
Nasi uczniowie godnie reprezentowali szkołę zdobywając pierwsze miejsce drużynowo w rywalizacji szkół ponadpodstawowych. Marek Kosowski z klasy 2f i Patryk Zając z klasy 3e wywalczyli także drugie miejsce w rywalizacji indywidualnej.
Gartulujemy!
Opiekę nad uczniami sprawowali p. B.Wawrzyniak, p. J.Mamica, p. A. Olszowska i p. P. Kolasa
Prezes Koła Krajznawczego p. Barbara Wawrzyniak uczciła Narodowy Dzień Niepodległości 11 listopada wycieczką w Pieniny Spiskie i Przełom Białki.
W X Powiatowym Konkursie wiedzy o górach szkołe i koło reprezentowali Julia Augustynek (3c), Szymon Gój (3c), Justyna Szczepańska (3c) i Krzysztof Ziebura (3c).
Podsumowanie akcji ekologicznej "Sprzątanie Beskidów z PTT" odbyło się tym razem w okolicach Hrobaczej Łąki. 11 czerwca reprezentacja naszej szkoły pod opieką p. Barbary Wawrzyniak i p. Barbary Jandy wysprzątali szlak z Międzybrodzia Bialskiego przez Nowy Świat, Gaiki do Hrobaczej Łąki. Na polanie przy schronisku odbyło się wspólne świętowanie zakończenia tegorocznej akcji. Szkolne Koło Krajoznawcze zostało nagrodzone dyplomami od Prezesa Oddziału PTT w Bielsku-Białej i Burmistrza Miasta Chrzanowa. Naładowani pozytywną energią w godzinach popołudniowych wróciliśmy do Chrzanowa. Do zobaczenia na szlaku we wrześniu.
W dniu 9 czerwca w sali 44 odbyło się spotkanie uczniów naszej szkoły z Panem Remigiuszem Lichotą - prezesem Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Chrzanowie. Uczestniczyła w nim także Pani dyrektor Bożena Bierca. Na początku uczennice klasy Id przedstawiły krótki program artystyczny. W dalszej części spotkania zostały wręczone legitymacje członkowskie nowym członkom Koła Krajoznawczego PTT przy I LO w Chrzanowie. Wybrano władze Szkolnego Koła Krajoznawczego PTT. Prezesem na kolejną kadencję została Pani Barbara Wawrzyniak, sekretarzem Pani Joanna Mamica, a skarbnikiem Pan Robert Daszyk. Na zakończenie spotkania Pan Remigiusz Lichota wygłosił prelekcje na temat działalności Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego oddział Chrzanów.
21 maja uczniowie z klasy 3esp, członkowie Koła Krajoznwczego PTT przy I LO w Chrzanowie wzięli udział w kolejnej akcji Sprzątania Beskidów. Tym razem z Zawoi Policzone do Zawoi Markowa. Opiekę nad młodzieżą sprawowały p. Joanna Mamica i p. Barbara Wawrzyniak
W sobotę 23 kwietnia uczniowie należący do Koła Krajoznawczego brali udział w jubileuszowej akcji „Sprzątania Beskidów z PTT”, organizowaną corocznie przez Oddział PTT w Bielsku-Białej, a wspieraną m.in. przez Oddział PTT w Chrzanowie wraz z zaprzyjaźnionymi Szkolnymi Kołami PTT.
Sprzątaliśmy szlaki prowadzące do schroniska "Klimczok". Nasza grupa wędrowała szlakiem żółtym i czerwnym ze Szczyrku Biła, a wracała szlakiem zielonym także do Szczyrku Biła.
Pogoda dopisała i wszystkie grupy łącznie zebrały 2000 litrów śmieci.
22 marca odbyły się kolejne zawody w biegach na orientację organizowane przez PTT oddział w Chrzanowie. Z naszej szkoły w zawodach wzięła udział rekordowa liczba osób - 72 uczniów. W rywalizacji drużynowej zajęliśmy trzecie miejsce. Zapraszamy na kolejne zawody we wrześniu.
10 listopada 2021 r. Pani Barbara Wawrzyniak opiekun Koła Krajoznawczego PTT przy I LO wygłosiła prelekcję pt. „Mazury Garbate” dla członków i sympatyków Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego Oddział Chrzanów.
5 listopada w ZST "Fablok" odbył się dziewiąty Powiatowy Konkurs Wiedzy o Górach. Naszą szkołę reprezentowały uczennice Zuzanna Bacia 1b, Lilianna Bacia 2a i Justyna Szczepańska 2c.
Pierwsze miejsce w powiecie zajęła Justyna Szczepańska z klasy 2c (członek SKK PTT przy I LO). Opiekę merytoryczną nad uczennicą sprawowała Barbara Wawrzyniak.
Reprezentacja Koła Krajoznawczego PTT przy I LO wzieła udział w Rajdzie na Oreintaję dla Szkolnych Kół PTT. Naszą szkołę reprezentowało 10 drużyn.
14 października 2020 r. Polskie Towarzystwo Tatrzańskie Oddział Chrzanów zorganizowało w MOKSiR Chrzanów prelekcję Zbigniewa Durczoka pt. „Białoruś – sentymentalno – historyczna podróż”. W prelekcji uczestniczyli uczniowe SKK PTT przy I LO w Chrzanowie
7 października 2020 r. Polskie Towarzystwo Tatrzańskie Oddział Chrzanów zorganizowało w MOKSiR Chrzanów prelekcję Józefa Haducha pt. „Czarna Hańcza i Podlasie”.
11 stycznia 2020 roku w Kościele Matki Bożej Różańcowej w Chrzanowie odbyła się Msza Święta z udziałem ojca Lesława Zachury– gwardiana Klasztoru w Alwerni oraz księdza Adama Banacha, którzy sprawowali Ofiarę w intencji członków i sympatyków PTT Oddziału w Chrzanowie. W czasie Mszy Świętej został poświęcony Sztandar Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego Oddziału w Chrzanowie. Po Mszy Świętej uczestnicy spotkania przeszli do oratorium, gdzie miało miejsce tradycyjne łamanie opłatkiem oraz podziękowanie osobom, które przez cały rok czynnie uczestniczyły w życiu Oddziału i Szkolnych Kół Krajoznawczych PTT.
4 grudnia 2019 r. Polskie Towarzystwo Tatrzańskie Oddział Chrzanów zorganizowało w MOKSiR Chrzanów prelekcję Barbary Wawrzyniak pt. „Chalkidiki – Grecja inaczej”.
Kolejny sukces Naszych uczniów. W Powiatowym Konkursie Wiedzy o Górach - Beskid Żywiecki, który odbył się 15 listopada w PCE w Chrzanowie, uczniowie klasy 2a zajęli miejsca na podium. Weronika Niemczyk zajęła drugie miejsce w kategorii indywidualnej. W rywalizacji drużynowej Weronika Niemczyk i Daria Koleta uplasowały się na drugim miejscu, a Daria Fudała i Mateusz Gładki na trzecim.
Gratulujemy sukcesu!
Za rok Beskid Sądecki - zapraszamy już dziś.
15 czerwca 2019 roku zakończyliśmy akcję „Sprzątania Beskidów z PTT” w ,,REJONIE MAGURKI WILKOWICKIEJ”, organizowaną corocznie przez Oddział PTT w Bielsku-Białej, a wspieraną m.in. przez Oddział PTT w Chrzanowie wraz z zaprzyjaźnionymi Szkolnymi Kołami PTT. Nasze koło reprezentowali uczmniowie klas pierwszych.
Ekologiczna akcja sadzenia drzew przez młodzież Szkolnych Kół Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego Oddziału w Chrzanowie W sobotę, 6 kwietnia 2019 roku, Polskie Towarzystwo Tatrzańskie Oddział w Chrzanowie wraz z Nadleśnictwem Chrzanów zorganizowało po raz siódmy akcję sadzenia drzew w ramach programu Lasów Państwowych „Sadzimy 1000 drzew na minutę”. Uczestnikami akcji byli członkowie i sympatycy Szkolnych Kół Krajoznawczych Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego Oddziału w Chrzanowie, w tym uczniowie I LO w Chrzanowie.
XII Powiatowy Rajd na Orientację Szkolnych Kół Krajoznawczych PTT Oddziału w Chrzanowie.
Rajd został zorganizowany 21 marca 2019 roku w rejonie Osiedla Stella w Chrzanowie. Założeniem organizatorów imprezy była promocja aktywnego i zdrowego trybu życia, a także poznanie technik orientacji w terenie z kompasem i mapą.
W kategorii indywidualnej szkół ponadgimnazjalnych pierwsze miejsce zdobyli: „CORN & HAM” z SKK PTT przy I LO w Chrzanowie – Hanna Dzierwa i Kornelia Boczkowska, drudzy na mecie byli „HVANNADALSHNUKUR” z SKK PTT przy I LO w Chrzanowie – Michał Barcik i Mateusz Sojka.
W kategorii drużynowej szkół ponadgimnazjalnych pierwsze miejsce zdobyło SKK PTT przy I LO w Chrzanowie, drugie miejsce zdobyło SKK PTT przy PCE w Chrzanowie, a trzecie miejsce SKK PTT przy ZSECh w Trzebini.
Gratulujemy skucesów!
VII Powiatowy Konkurs Wiedzy o Górach pod hasłem "Beskid Niski" został zorganizowany w dniu 16 listopada 2018r. w PCE w Chrzanowie.
Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny. Mariola Kozłowska i Paweł Wątor z 1b reprezentowali I LO w Chrzanowie, a Weronika Niemczyk i Daria Kotela z 1a SKK PTT przy I LO w Chrzanowie.
Z konkursu przywiźliśmy 1 miejsce indywidualnie - Weronika Niemczyk i 3 miejsce indywidualnie - Daria Kotela. Uczennice zdobyły również 1 miejsce drużynowo oraz puchar prezesa Zarządu Głównego PTT dla najlepszego zespołu z SKK PTT.
Gratulujemy sukcesów!
31 października 2018 r. Polskie Towarzystwo Tatrzańskie Oddział Chrzanów zorganizowało w MOKSiR Chrzanów prelekcję Grzegorza Kuśpiela pt. „Madagaskar”. W prelekcji uczestniczyła młodzież I LO w Chrzanowie.
20 października 2018 r. odbyło się 70-lecie Założenia Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Chrzanowie. Uroczystości odbywały się w Domu Kultury MOKSiR w Chrzanowie. Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Chrzanowie pod opieką Pani Barbary Wawrzyniak przygotowali z tej okazji film obrazujący historię PTT w Chrzanowie.
3 października 2018 r. Polskie Towarzystwo Tatrzańskie Oddział Chrzanów zorganizowało w MOKSiR Chrzanów prelekcję Michała Szczęśniaka pt. „W morzu marzeń - Antarktyda”. Uczniowie klas pierwszych i drugich z Naszej szkoły uczestniczyli w tym wydarzeniu.
Rok szkolny 2017/2018
Sprzatanie Beskidów z PTT - Magurka Wilkowicka
9 czerwca 2018 roku zakończyliśmy akcję „Sprzątania Beskidów z PTT” w ,,REJONIE MAGURKI WILKOWICKIEJ”, organizowaną corocznie przez Oddział PTT w Bielsku-Białej, a wspieraną m.in. przez Oddział PTT w Chrzanowie wraz z zaprzyjaźnionymi Szkolnymi Kołami PTT. Z Koła Krajoznawczego PTT przy I Liceum Ogólnkoształcącym w Chrzanowie wzięło udział 15 osób z klas 1c, 1d, 1e i 2f pod opieką prof. Joanny Maimcy i prof. Barbary Wawrzyniak. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w tą akcję i zapraszamy za rok.
Sprzatanie Beskidów z PTT - Rejon Babiej Góry
19 maja wyruszylismy na szlaki w rejonie Babiej Góry. Wędrowaliśmy z Zawoi Czatoży, by przez Małą Babią Górę i Markowe Szczawiny dotrzeć na Polankę Odkrywców w Zawoi Markowej. Śmieci nie było dużo, jednak zabawy co nie miara. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy 1c pod opieką prof. Joanny Mamicy i prof. Barbary Wawrzyniak.
Sprzątanie Beskidów z PTT - Klimczok (1117 m n.p.m)
Wystartowała akcja "Sprzątamy Beskidy z PTT 2018" - 302 wolontariuszy, w tym 229 dzieci i młodzieży zebrało w rejonie Klimczoka (Beskid Śląski) aż 3600 litrów śmieci...
Nasze Liceum reprezentowały uczennice klasy 1e pod opieką prof. Barbary Wawrzyniak
Sadzenie drzew z PTT
7 kwietnia 2018 roku w lasie należącym do Nadleśnictwa Chrzanów, obręb Kościelec odbyła się kolejna edycja Ekologicznej Akcji Sadzenie drzew z PTT. Z naszej szkoły udział wzięli uczniowie klasy 1c.
II Ogólnopolski Konkurs O Górach - Góry Świętokrzyskie
X Powiatowy Rajd na Orientację Szkolnych Kół Krajoznawczych PTT w Chrzanowie
Rajd został zorganizowany 21 marca 2018 roku w rejonie Żelatowej. Założeniem organizatorów imprezy była promocja aktywnego i zdrowego trybu życia, a także poznanie technik orientacji w terenie z kompasem i mapą. Organizatorami Rajdu było Polskie Towarzystwo Tatrzańskie Oddział w Chrzanowie wraz z Klubem Sportowym Kościelec Chrzanów.
Po raz kolejny na podium staneli uczniowie Naszej szkoły. Pierwsze miejsce indywidualnie zajeły Hanna Dzierwa (1a) i Aleksandra Urbańczyk (1d), na miejscu drugim uplasowali się Bartłomiej Bieniek i Krystian Straś (3b) a trzecie miejsce przypadło Zuzannie Ohlaszeny (1e) i Wiktorii Góralczyk (1d).
W rywalizacji drużynowej I Liceum Ogólnokształcące zajeło pierwsze miejsce.
Gratulujemy uczestnikom i zapraszamy we wrześniu.
VI Powiatowy Konkurs Wiedzy o Górach pod hasłem "Beskid Wyspowy" został w dniu 16 listopada zorganizowany przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie Oddział w Chrzanowie wspólnie z Powiatowym Centrum Edukacyjnym w Chrzanowie.
Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny. Katarzyna Cira i Weronika Kłeczek (2d) oraz Natalia Gucik i Natalia Zagórska (1d).
Już dziś zapraszamy do udziału w 7 edycji konkursu w następnym roku szkolnym, której tematem będzie Beskid Niski.
IX Powiatowy Rajd na Orientację Szkolnych Kół Krajoznawczych PTT w Chrzanowie
21 września 2017 roku w rejonie osiedla Stella w Chrzanowie odbył sie kolejny Rajd na Orintację dla szkolnych kół PTT.
Po raz drugi na podium staneli uczniowie naszej szkoły: Bartłomiej Bieniek i Krystian Straś. Tym razem zajeci trzecie miejce w kategorii indywidualnej. Dzięki Bartkowi i Krystianowi, a także Mariuszowi Malince, Marcelowi Likusowi, Julii Bisadze i Patrycji Bogacz Nasze LO zajęło trzecie miejsce w rywalizacji drużynowej.
FOTORELACJA zdj. Marcin Kornecki, Bogumił Ryś i Remigiusz Lichota
Rok szkolny 2016/2017
Sprzątanie Beskidów z PTT rejonu Magurki Wilkowickiej i Czupla
3 czerwca 2017 roku po raz kolejny uczniowie I LO w Chrzanowie brali udział w akcji "Sprzatamy Beskidy". W tym roku grupa sprzątała szlak niebieski biegnący z Czernichowa przez Rogacz i Czupel na Magurkę Wilkowicką. Wraz z innymi grupami zebralismy 1800 litrów śmieci.
,,Dla nas to oczywiste - góry muszą zostać czyste!"
Zapraszamy za rok!
Autorami zdjęć są: Aldonka Kozak, Andrzej Marcinek, Paweł Celiński, Igor Szczurek, Marcin Bednarz i Remigiusz Lichota.
I Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Górach Polski – Tatry
I Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Górach Polski – Tatry, organizowanego przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie.
Naszą szkołę reprezentowali Szymon Galos, Elwira Piergies i Konrad Bochenek pod opieką prpf. Barbary Wawrzyniak.
Uczestnicy najpierw rozwiązywali test składający się z 50 pytań zamkniętych, a następnie osoby, które zakwalifikowały się do drugiej tury losowały 7 pytań, na które odpowiadały ustnie. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą na temat topografii Tatr, geografii, fauny i flory, historii, wybitnych postaci związanych z Tatrami oraz zasadami zachowania się w górach.
Fotorelacja zdj. Remigiusz Lichota
Ekologiczna akcja sadzenia drzew przez młodzież Szkolnych Kół Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego Oddziału w Chrzanowie
1 kwietnia 2017 roku w lasach Nadlesnictwa Chrzanów odbyła sie kojejna edycja akcji "Sadzimy drzewa z PTT". w wydarzeniu wzieły udział reprezentacje wielu kół szkolnych PTT. Nasze Koło reprezentowali uczniowe z klas 1a i 1e.
VIII Powiatowy Rajd na Orientację Szkolnych Kół Krajoznawczych PTT w Chrzanowie
Rajd został zorganizowany 21 marca 2017 roku w rejonie zalewu Chechło w Trzebini. Założeniem organizatorów imprezy była promocja aktywnego i zdrowego trybu życia, a także poznanie technik orientacji w terenie z kompasem i mapą. Patronat honorowy nad Rajdem objął Pan Janusz Szczęśniak – Starosta chrzanowski, Nadleśnictwo Chrzanów oraz Pan Wojciech Szarota - Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Organizatorami Rajdu było Polskie Towarzystwo Tatrzańskie Oddział w Chrzanowie wraz z Klubem Sportowym Kościelec Chrzanów.
W kategorii indywidualnej szkół ponadgimnazjalnych pierwsze miejsce zdobyli: „BuBu” z SKK PTT przy ZSECh w Trzebini- Mateusz Pucuła i Kamil Legięć, drudzy na mecie byli „Niedzielni Biegacze” z SKK PTT przy I LO w Chrzanowie- Krystian Stras i Bartłomiej Bieniek. Trzecie miejsce przypadło „Power Ponies” z SKK PTT przy I LO w Chrzanowie – Natalii Chlupce i Agnieszce Gałaś. W kategorii drużynowej szkół ponadgimnazjalnych pierwsze miejsce zdobyło SKK PTT przy ZSECh w Trzebini, drugie miejsce zdobyło SKK PTT przy I LO w Chrzanowie, a trzecie miejsce SKK PTT przy PCE w Chrzanowie.
Autorami zdjęć są: Małgosia Wojtkowska, Basia Wawrzyniak, Paulinka Szpak, Marcin Kornecki i Remigiusz Lichota.
17 listopada odbyła sie kolejna edycja Konkursu Wiedzy o Górach. W tym roku pod hasłem "Beskid Mały". Jak co roku młodzież rywalizowała w kategoriach szkoł gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Przyznano także nagrody w kategori indywidualnej.
Z Naszej szkoły udział wzięły dwie drużyny. Barbara Jarosz i Paweł Ciura reprezentowali I LO w Chrzanowie, a Karolina Krupa i Sandra Wojtyła SKK PTT przy I LO w Chrzanowie. Wszyscy uczniowie uczęszczają do klasy 1d.
Z PCE przywieźliśmy 3 miejsca w kategorii indywidualnej - Barbara Jarosz 1d oraz w kategorii drużynowej - Barbara Jarosz i Paweł Ciura z klasy 1d.
Gratulujemy!
Już dziś zapraszamy do udziału w 6 edycji konkursu w następnym roku szkolnym, której tematem będzie Beskid Wyspowy.
Beskid Wyspowy - ziemia nieznana, ziemia polecana... Bywa turystom "po drodze" - do zakopanego, Krynicy, Szczawnicy... Niewiele jest grup górskich, w których z podgórskiego krajobrazu oraz szerokich, rozłożystych dolin wyrastają strome "wyspy" gór. Napoje z Tymbarku, dwie "stolice" Beskidu Wyspowego: Limanowa i Mszana Dolna, historyczne bogactwo Szczyrzyca i Czchowa, niepowtarzalna atmosfera jedynego schroniska górskiego na Luboniu Wielkim, wiekowe drewniane kościoły w Dobrej, Słopnicach, Jodłowniku i Kasinie, wody mineralne Szczawy, Żegocina przycupnięta pod Kamionną, najpiękniejsza linia kolejowa w Beskidach i wreszcie najważniejszy czynnik - ludzie, górale zwani zagórzanami i Sądeccy Lachowie - to wszystko kształtuje niepowtarzalny klimat tych stron. Przewodnik obejmuje cały Beskid Wyspowy oraz wschodnią część Beskidu średniego - Pasmo Łysiny i Lubomira. Publikacja jest bogato ilustrowana. Liczne mapki i planiki pokrywają prawie cały obszar opisany w przewodniku. Dla urozmaicenia zamieszczono także panoramy z najciekawszych miejsc, polan i szczytów.
Rajd został zorganizowany 22 września 2016 roku w rejonie Osiedla Stella. Założeniem organizatorów imprezy była promocja aktywnego i zdrowego trybu życia, a także poznanie technik orientacji w terenie z kompasem i mapą. Patronat honorowy nad Rajdem objął Pan Janusz Szczęśniak – Starosta chrzanowski, Nadleśnictwo Chrzanów oraz Pan Wojciech Szarota - Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Organizatorami Rajdu było Polskie Towarzystwo Tatrzańskie Oddział w Chrzanowie wraz z Klubem Sportowym Kościelec Chrzanów.
Drużyna naszego liceum zajęła czwrte miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Na wyróżnienie załuguje najlepsze dwójka: Dawid Duda i Łukasz Durak z klasy IIc.
Gratulujemy uczestnikom i zapraszamy wiosną na klejny Rajd na orientację.
Rok szkolny 2015/2016
W przepiękny wiosenny dzień, 2 kwietnia 2016 roku Polskie Towarzystwo Tatrzańskie Oddział w Chrzanowie wraz z Nadleśnictwem Chrzanów zorganizowało po raz czwarty akcję sadzenia drzew. Uczestnikami akcji byli członkowie Szkolnych Kół Krajoznawczych PTT Oddziału w Chrzanowie. Z I LO w Chrzanowie uczennice klas 1a, 1c i 1e.
Nadleśnictwo tradycyjnie przygotowało sadzonki lipy. Techniką sadzenia w jamkę zasadzono 150 sztuk dwuletniej lipy drobnolistnej. Pracownicy nadleśnictwa, Pani Anna Rejdych oraz Pan Roman Babicki, omówili techniki sadzenia drzew, sposoby rozmieszczania gatunków na uprawie, określili, na jaką głębokość ma być wysadzony materiał, wskazali więźbę sadzenia, a nade wszystko – poinstruowali, jak bezpiecznie wykonywać pracę.
Akcja zorganizowana została również dlatego, gdyż wyobrażenie ludzi na temat pracy leśnika jest niewielkie. Większość kojarzy ten zawód wyłącznie ze ścinką drzew, czasem sadzeniem lasu. Dzięki takim pracom w terenie można dowiedzieć się więcej na temat ochrony drzewostanu, ochrony przeciwpożarowej, a także gospodarki leśnej. Osiemdziesięciu dwóch uczestników mogło na własne oczy zobaczyć, jak wiele czasu i pracy wymaga posadzenie jednego drzewa, pomyśleć nad tym jak długo ono rośnie, a przede wszystkim zastanowić się nad sensem i skutkami karczowania i wypalania lasów przez ludzi.
Większość uczestników sadziło las po raz pierwszy, tylko dwóm osobom to zajęcie nie było obce. Wszyscy jednak zgodnie stwierdzili, że takie akcje powinny być organizowane, aby jeszcze bardziej uświadamiać ludzi o tym, jak ważnym elementem ekosystemu są drzewa.
Rajd został zorganizowany 22 marca 2016 roku w rejonie Żelatowej. Założeniem organizatorów imprezy była promocja aktywnego i zdrowego trybu życia, a także poznanie technik orientacji w terenie z kompasem i mapą. Patronat honorowy nad Rajdem objął Pan Janusz Szczęśniak – Starosta chrzanowski, Nadleśnictwo Chrzanów oraz Pan Józef Haduch - Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Organizatorami Rajdu było Polskie Towarzystwo Tatrzańskie Oddział w Chrzanowie wraz z Klubem Sportowym Kościelec Chrzanów.
Naszą szkołę reprezentowały trzy drużyny z klasy 1c, 2c i 2f. W ramach rywalizacji szkół ponadgimnazjalnych zajęlismy trzecie miejsce.
Gratulacje dla uczestników!
19 listopada 2015 roku odbył się kolejny Konkurs wiedzy o górach, w tym roku pod hasłem "Beskid Śląski". Naszą szkołę reprezentowały Kulawik Sara i Łyko Inga z klasy Id, a szkolne Koło Krajoznawcze PTT przy I LO - Kulczyk Nikola i Sroka Wiktoria z klasy Ic. Dziękujemy dziweczętom za reprezentowanie szkoły.
Zapraszamy za rok na kolejna edycję pod hasłem "Beskid Mały".
Literatura do konkursu: Radosław Truś, 2008, "Beskid Mały. Przewodnik", wyd. Rewasz, Pruszków.
Beskid Mały rozpościera się między dolinami Białej i Skawy i położony na północ od linii kolejowej Żywiec - Sucha.
W Przewodniku opisano kolejno
1. Grupę Magurki Wilkowickiej (909 m) z Czuplem (933 m) i Chrobaczą Łąką (828 m)
2. Grupę Kocierza (879 m) z Żarem (761 m) i Pasemkiem Bukowskim
3. Grupę Łamanej Skały (929 m) z Potrójną (884 m) i Pasemkiem Łysiny
4. Masyw Leskowca (922 m) z Jaworzyną (Groń Jana Pawła II, 890 m) i Pasemkiem Bliźniaków
5. Grupę Żurawnicy (734m).
(Tu, niestety, boli brak wzmianki o Europejskim Biurze d/s Powiększania Wyobraźni z siedzibą w Kukowie)
6. Czeretniki (Pasmo Pewelskie) z Bąkowem (766 m) i Gachowizną (758 m)
28 października pani Teresa Bigaj zaprosiła Nas na wykład dotyczacy przyrody Gór Sklaistych. W prezentacji pokazała paki narodowe w tym Yellowstone National Park, Mount Rushmor, Park Narodowy Teodora Roosevelta czy Pomnik Szalonego Konia, a także przepiekna przyrodę stanów Dakota Północna, Idaho, Wyoming czy Montana.
CHINY czy naprawdę znane - prelekcja Adama Kasperkiewicza
14 października 2015 roku uczestniczylismy w prelekcji organizowanej przez PTT o/Chrzanów. Pan Adam Kasperkiewicz pokazał nam wiele przepieknych fotografii ze swojej wyprawy do Chin. Moglismy zobaczyć m.in. Pekin, Sznagchaj, Wuzhen, Hangzhou, Suzhou czy Wuxi. Ważnym elementem prelekcji była prezentacja pamiatek z Chin, w tym zestawu ręcznie wykonanych wyobrażeń chińskich znaków zoodiaku, jedwabnego szalu, wachlarza czy nakrycia głowy. Podróżnik zabrał Nas w niezapomnianą podróż po nie zawsze znanych obszarach Chin.
XXXIV Rajd Rodzinny w SP1
26 września 2015 roku uczniowie klas drugich pod opieką p. prof. Barbary Wawrzyniak wzieli udział w kolejnym wydarzeniu projektu „Swoje poznajcie, cudze chwalcie” , w którym biorą udział: seniorzy UTW w Chrzanowie, młodzież z ILO im. Staszica i młodzież szkolna z SP1 z OI Chrzanowie, dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Pierwotnie planowano start pod Szkołą Podstawową nr 1 a metę terenie Ośrodka RPWiK nad Zalewem Chechło, jednak warunki pogodowe sprawiły, że metę przeniesiono do SP1 w Chrzanowie. Zmianie uległa również trasa, którą poprowadzono ulicami miasta Chrzanowa. Podczas wycieczki uczniowie mogli dowiedzieć się od przewodników ciekawych informacji o historii miasta, m.in. o Muzeum im. Ireny i Mieczysława Mazarakich, o dawnych właścicielach miasta.
Po powrocie z trasy, uczniowie mogli posilić się bigosem i ciepłą herbatą, a także spróbować pysznych wypieków. Mimo deszczowej pogody zabawa przebiegła w miłej i sympatycznej atmosferze.
Rajd został zorganizowany 22 września 2015 roku w rejonie Kolonii Stella. Założeniem organizatorów imprezy była promocja aktywnego i zdrowego trybu życia, a także poznanie technik orientacji w terenie z kompasem i mapą. Patronat honorowy nad Rajdem objął Pan Janusz Szczęśniak – Starosta chrzanowski, Nadleśnictwo Chrzanów oraz Pan Józef Haduch - Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Organizatorami Rajdu było Polskie Towarzystwo Tatrzańskie Oddział w Chrzanowie wraz z Klubem Sportowym Kościelec Chrzanów.
Naszą szkołę reprezentowało 9 drużyn z klas 1b, 1c i 1d. W rywalizacji szkół ponadgimnazjalnych zajęliśmy trzecie miejsce.
Zapraszamy na kolejny Rajd na Orientację 21 marca 2016 roku.
Olkusz - Muzeum Afrykanistyczne i Pustynia Błędowska
5 września 2015 roku uczniowie klas drugicz pod opieką p. prof. Barbary Wawrzyniak wzieli udział w kolejnym wydarzeniu projektu „Swoje poznajcie, cudze chwalcie” , w którym biorą udział: seniorzy, młodzież z ILO im. Staszica i młodzież szkolna z SP1 z OI Chrzanowie, dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Tym razem odbyła się wycieczka autokarowa do olkusza. W planie wyjazdu było zwiedzanie Muzeum Afrykanistycznego im. dr Bogdana Szczygła i Bożeny Szczygieł – Gruszyńskiej i Kolekcji Sztuki i Malarstwa Czarnej Afryki im. prof. dr hab. Anny i pilota Leona Kubarskich. Jest to jedno z największych w Polsce muzeów prezentujących sztukę i kulturę Czarnego Lądu. Przedmioty zgromadzone w salach olkuskiego muzeum przybliżają zwiedzającym życie codzienne, kulturę, tradycje i wierzenia plemion Afryki Zachodniej i Środkowej.
Po zwiedzeniu Muzeum grupa udała się do centrum Olkusza, by zwiedzić rynek, zabytkowe kamienice z pieknymi portalami oraz Bazylikę św. Andrzeja.
Na zakończenie wycieczki grupa udała się autokarem do Klucz, gdzie mogła podziwiać piekno przyrody na obszarze Pustyni Błędowskiej.
Rok szkolny 2014/2015
Dnia 28 marca 2015 roku Polskie Towarzystwo Tatrzańskie Oddział w Chrzanowie wraz z Nadleśnictwem Chrzanów zorganizowało po raz trzeci akcję sadzenia drzew. Uczestnikami akcji byli członkowie Szkolnych Kół Krajoznawczych PTT Oddziału w Chrzanowie.
Nadleśnictwo przygotowało sadzonki lipy. Techniką sadzenia w jamkę zasadzono 100 sztuk sadzonek dwuletniej lipy drobnolistnej. Pracownicy nadleśnictwa, Pani Anna Rejdych oraz Pan Roman Babicki, omówili techniki sadzenia drzew, sposoby rozmieszczania gatunków na uprawie, określili, na jaką głębokość ma być wysadzony materiał, wskazali więźbę sadzenia, a nade wszystko – poinstruowali, jak bezpiecznie wykonywać pracę.
Niektórzy uczestnicy sadzili las po raz pierwszy, innym to zajęcie nie było obce. Wszyscy jednak zgodnie stwierdzili, że takie akcje powinny być organizowane, aby jeszcze bardziej uświadamiać ludzi o tym, jak ważnym elementem ekosystemu są drzewa.
Rajd został zorganizowany 20 marca 2015 roku w rejonie Pogorzyc. Założeniem organizatorów imprezy była promocja aktywnego i zdrowego trybu życia a także poznanie technik orientacji w terenie z kompasem i mapą.
Z naszej szkoły udział wzięło 5 drużyn, w skład których weszli uczniowie z klas pioerwszych, drugich i trzecich. W tym roku indywidualnie trzecie miejsce zajeli Krzysztof Palka i Krystian Wierzbic z klasy 3B. W rywalizacji szkół ponadgimnazjalnych zajeliśmy 3 miejsce.
27 listopada 2014 r. odbył się trzeci konkurs o górach. W tym roku naszą szkołę reperzentowały Katarzyna Palka z klasy Ib oraz Agata Kasperczyk z klasy Id. Szkolne Koło Krajoznawcze reprezentował Dominik Jachymczyk z klasy If.
Nasza szkoła zajęła trzecie miejsce w rywalizacji szkół ponadgimnazjalnych, a indywidualnie również trzecie miejsce zajęła Agata Kasperczyk .
Gratulujemy!
III Powiatowy Rajd na Orientację Szkolnych Kół Krajoznawczych PTT Oddziału w Chrzanowie |
18 września 2014 roku w rejonie Kościelca odbył się koleny Rajd na Orientację. Organizatorami rajdu było Polskie Towarzystwo Tatrzańskie Oddział w Chrzanowie i Klub Sportowy Kościelec Chrzanów. Założeniem organizatorów imprezy była promocja aktywnego i zdrowego trybu zycia, a takżę poznanie technik orientacji w terenie z kompasem i mapą.
Z naszej szkoły udział wzięło 6 drużyn, w skład których weszli uczniowie z klas pioerwszych, drugich i trzecich. Najwyższą, piatą lokatę zajęła drużyna w składzie Krzysztof Palka i Krystian Wierzbic z klasy 3B.
Rok szkolny 2013/2014
Giewont 13 października 2013
Uczeń klasy 1e Kamil Gucik będący członkiem SKK PTT przy I LO wziął udział w wyjeździe PTT oddział Chrzanów na Giewont.
Oto jego relacja:
O godzinie 9:20 wyszliśmy z Kuźnic w stronę Giewontu. Po drodze zatrzymaliśmy się na polanie Kalatówki. Następnie minęliśmy schronisko na polanie Kondratowej. Po odpoczynku w schronisku skierowaliśmy się w stronę Giewontu, mijając Przełęcz Kondracką oraz Kondracką Przełęcz Wyżnią.
Około godziny 12:30 zdobyliśmy Giewont. Byliśmy zachwyceni. Schodziliśmy przez Kondracka Przełęcz Wyżnia, Przełęcz w Grzybowcu. Od polany Strążyskiej szliśmy czarnym szlakiem, aż do polany Kalatówki. Następnie udaliśmy się do Kuźnic skąd wyruszyliśmy do domu Turysty w Zakopanym, gdzie czekał na nas autokar.
Zapraszamy do obejżenia zdjęć w galeriach:
Sprzątanie Beskidów 11 maja 2013
W dniu 11 maja 2013r. odbył się wyjazd zorganizowany przez PTT oddział Chrzanów w ramach projektu PTT „Sprzątajmy Beskidy” na trasie: Wisła Dziechcinka – Stożek Wielki – Wisła Łabajów. Uczestniczyło w nim 12 uczniów z I LO w Chrzanowie wraz z opiekunem panią Barbarą Wawrzyniak i 3 uczniów z ZSECH w Trzebini z opiekunem panią Joanną Kulawik. Wyjazd ten był znakomitą okazją nie tylko do promowania gór wśród młodzieży, ale też do zaszczepienia im dbałości o środowisko naturalne. Dodatkowym efektem wyjazdu była integracja członków dwóch szkolnych kół PTT.
Rumuńskie Impresje 7 marca 2013
Prelekcja pana Józefa Haducha przewodnika górskiego i podróżnika.
Prelekcja pokazana uczniom klas 2f i 3f dotyczyła południowo – wschodniej i środkowej części Rumunii.
Przedstawione zostały walory przyrodnicze tego pięknego kraju, położonego w dużej części w Karpatach. Wysokie góry w tym Karpaty Południowe, czy Karpaty Wschodnie, przełom Dunaju – Żelazne Wrota. Ważnymi elementami wykładu były liczne zabytki rumuńskie. Większość z nich stanowią piękne klasztory prawosławne, czyli monastyry. Na obszarze Transylwanii (Siedmiogrodu) podziwiać mogliśmy warowne kościoły ze specjalnymi celami dla miejscowej ludności (wykorzystywane podczas wojen czy oblężeń kościołów).
Wykład pozostanie w pamięci uczniów na długo i może zainspiruje ich do wyjazdu do tego pięknego i malowniczego kraju.
Rok szklny 2011/2012
TURBACZ 27-28 października 2012
W dniach 27-28.10.2012r. odbył się rajd zorganizowany przez SKK PTT. Trasa rajdu: NowyTarg - Turbacz - Rabka. Uczestniczyło w nim 11 uczniów + opiekun + przewodnik górski. Pogoda rano w dniu wyjazdu nie zachęcała do wyjścia z domu (zimno, deszcz) a cóż dopiero do górskiej wędrówki, ale dla prawdziwego turysty najważniejsza jest pogoda ducha. Poza tym, odważnym szczęście sprzyja - gdy dojeżdżaliśmy do NowegoTargu - deszcz przestał padać. Idąc na Turbacz, podziwialiśmy piękne widoki górskie w jesiennych barwach. Widać też było Zalew Czorsztyński. Do schroniska dotarliśmy o zmroku. Ostatni kwadrans dreptaliśmy już w strugach deszczu. Po krótkim odpoczynku, wyposażeni w latarki, poszliśmy na szczyt Turbacza. Wieczorem odbył się chrzest wszystkich nowicjuszy. Drugi dzień rozpoczął się nam bardzo wcześnie i okazało się, że w nocy spadł śnieg. Żeby zdążyć przejść całą zaplanowaną trasę, musieliśmy wymaszerować już o siódmej rano. Pierwszym naszym celem, było schronisko na Starych Wierchach. Doszliśmy tam ok. 10-tej. Po uzupełnieniu płynów i kalorii (żurek, pierogi ruskie), wyruszyliśmy do bacówki na Hali Maciejowej. Aby lepiej znosić trudy tułaczki, co niektórzy osłodziliśmy sobie życie czekoladą na goraco. Z Maciejowej roztaczała się przed nami panorama okolic Rabki w zimowej szacie. Do Rabki dobrnęliśmu około 13-tej. Rajd należy do udanych wyjazdów. Było miło i wesoło. Pokonaliśmy w ciągu dwóch dni ok. 30 km. Momentami można było dostać zadyszki, gdyż Pan Remigiusz (przewodnik) porusza się ruchem jednostajnym niezależnie od tego czy idzie po terenie płaskim, czy pokonuje górę, czy też z niej schodzi.
Rok szkolny 2010/2011
Spotkanie założycielskie 7 marca 2011
W odpowiedzi na wniosek z dnia 7 marca 2011 roku podpisany przez dwudziestu czterech uczniów i nauczycieli z chrzanowskiego
I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica, Zarząd Oddziału PTT w Chrzanowie podjął uchwałę powołującą do życia Szkolne Koło Krajoznawcze Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Stało się to 13 kwietnia 2011 roku na zorganizowanym zebraniu założycielskim, które odbyło się w I LO w Chrzanowie.
W spotkaniu oprócz zaproszonego zarządu chrzanowskiego Oddziału PTT, który reprezentowali: prezes Remigiusz Lichota, skarbnik Marcin Ryś oraz członkowie: Barbara Wawrzyniak, Marcin Kornecki i przewodniczący komisji rewizyjnej Józef Haduch, uczestniczyła Dyrekcja I LO: pani dyrektor Bożena Bierca oraz pan w-ce dyrektor Marek Śliwa jak też nauczyciele: Barbara Wawrzyniak, Grzegorz Wiśniewski, Robert Daszyk oraz uczniowie. Swoją obecnością uświetnili tę uroczystość przedstawiciele Zarządu Głównego PTT: prezes Towarzystwa Szymon Baron i w-ce prezes Nikodem Frodyma.
O godzinie 16.00 wszyscy zainteresowani zgromadzili się w sali i nastąpiło wprowadzenie sztandaru PTT. Kolejnym punktem spotkania było przemówienie Pani Dyrektor Bożeny Biercy, a następnie przybliżenie przez prezesa Szymona Barona historii PTT. Dalej głos zabrał prezes chrzanowskiego oddziału Remigiusz Lichota. Po przedmowie nowym członkom zostały wręczone legitymacje PTT przez prezesa Szymona Barona i wiceprezesa Nikodema Frodymę . Po części oficjalnej wyprowadzono sztandar i odbyła się krótka prelekcja pokazująca dotychczasowądziałalność Koła Krajoznawczego działającego przy I LO z lat 2003-2011, zaprezentowana przez panią Barbarę Wawrzyniak.
Kolejno odbyły się wybory do władz SKK PTT. Prezesem obrany został pan Grzegorz Wiśniewski, sekretarzem pani Barbara Wawrzyniak, a skarbnikiem pan Robert Daszyk. Nowo wybranym członkom Zarządu SKK PTT zostały wręczone odznaki PTT. Na zakończenie spotkania wykonano kilka pamiątkowych zdjęć.
W tym miejscu pragniemy podziękować Dyrekcji I LO za przychylność
i życzliwość okazaną PTT, nauczycielom za zapał, a uczniom za zaangażowanie
i zainteresowanie turystyką górską.