Najlepsze Licea w Polsce - Perspektywy - Srebrna Szkoła 2022

Spotkanie z prof. dr hab. Kazimierzem Krzemieniem z Uniwersytetu Jagiellońskiego

W piątek 17 maja 2019 roku mieliśmy okazję uczestniczyć w spotkaniu z absolwentem naszej szkoły prof. dr hab. Kazimierzem Krzemieniem - kierownikiem Zakładu Geomorfologii Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pan profesor bardzo ciekawie opowiadał o wyprawach badawczych prowadzonych m.in. na pustyni w Maroku oraz wygłosił wykład o Nowej Zelandii, której pejzażami zachwycamy się oglądając „Władcę Pierścieni”.


Spotkanie z dr Ewę Drożdż z Akademii Górniczo - Hutniczej

25 stycznia br. uczniowie naszej szkoły (szczególnie ci rozszerzający chemię) mieli okazję uczestniczyć w wykładzie przygotowanym przez jednego z wykładowców Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, panią dr Ewę Drożdż. Tematem zajęć był: „Jądro atomowe, stabilność jąder, promieniotwórczość”, który bardziej niż z chemią nasuwa skojarzenia związane z fizyką, ale każda osoba choć trochę związana z tymi przedmiotami wie, że chemia z fizyką są tak związane niczym poeta z literaturą. Wykład trwał ponad godzinę, podczas której pani doktor szczegółowo przedstawiła budowę atomu oraz nawiązywała do odkryć naukowych z nią związanymi (szczególną uwagę poświęciła naszej rodaczce i noblistce - Marii  Skłodowskiej Curie).  Choć przedmiot wykładu jest (był?) omawiany w szkole, to niektóre fakty mogły zaskoczyć. Przykładowo istnienie tzw. magicznych jąder, czyli w najwyższym stopniu trwałych jąder atomowych o dużej energii wiązania. Kiedy dr Drożdż powiedziała, że najtrwalszym pierwiastkiem chemicznym jest żelazo, trudno było nie wspomnieć filmu w reżyserii Andrzeja Wajdy „Człowiek z żelaza” i nie zastanowić się nad jego nowym znaczeniem. 
Co może zaskakujące fanów chemii w naszej szkole jest sporo, gdyż frekwencja na zajęciach była wysoka, a uczestnicy zadowoleni z udziału (mimo że niemal wszyscy uczestnicy przyszli na wykład już po zakończeniu lekcji).  


Spotkanie z profesorem Jackiem Chrobaczewskim

19 października 2017 roku gościliśmy w naszej szkole profesora Jacka Chrobaczewskiego, historyka z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, który wygłosił wykład na temat tajnego nauczania na terenie Polski w czasie II wojny światowej. Wykład został zorganizowany w ramach projektu "Tajne nauczanie prowadzone przez nauczycieli Gimnazjum i Liceum im. Stanisława Staszica w Chrzanowie", na który Stowarzyszenie Przyjaciele Staszica, otrzymało dotację z Powiatu Chrzanowskiego. W chwili obecnej jesteśmy na etapie przygotowywania do druku publikacji zawierającej biogramy profesorów naszej szkoły, którzy prowadzili tajne nauczanie.

 

 


Losy Sybiraków

29 września 2016 roku uczniowie naszej szkoły wysłuchali wspomnień pani Anny Patejko i jej syna Jana oraz pana Piotra Jackiewicza. Goście opowiadali o zesłaniu na Syberię, bardzo trudnych warunkach podróży i życia.


Spotkanie z ministrem sprawiedliwosci - panem Borysem Budką

W ubiegły piątek (2 X 2015r.) I Liceum Ogólnokształcące w Chrzanowie miało przyjemność gościć w swoich murach ministra sprawiedliwości – pana Borysa Budkę.

 

Polityk przeprowadził wykład dla uczniów klas humanistycznych, podczas którego przedstawił projekt rządowy oferujący bezpłatną pomoc prawną. Jedną z form promocji tego przedsięwzięcia jest bezpłatna dystrybucja podręcznika dla młodzieży gimnazjalnej oraz ponadgimnazjalnej "Przychodzi uczeń do prawnika". Poza głównym tematem spotkania, mieliśmy okazję zadać panu ministrowi pytania związane m.in. z imigrantami, których Polska zadeklarowała się przyjąć, czy też obecną sytuacją polityczną, na które ochoczo udzielał odpowiedzi.

 

Redaktor naczelny gazetki szkolnej wykorzystał okazję wizyty pana posła, by móc zadać mu kilka pytań. Wywiad z ministrem sprawiedliwości Borysem Budką jest dostępny na stronie internetowej miesięcznika "Gimpel" .


Spotkanie z Andrzejem Pileckim

W dniu 17 września w naszej szkole odbyło się spotkanie młodzieży I LO im. St. Staszica i II LO im. K.K. Baczyńskiego w Chrzanowie z synem rotmistrza Witolda Pileckiego - Andrzejem Pileckim.

 

Rotmistrz Witold Pilecki był jedną z niewielu osób, które trafiły do obozu w Oświęcimiu dobrowolnie, by przeprowadzić akcję wywiadowczą. Pozwolił się aresztować Niemcom w łapance ulicznej na Żoliborzu 19 IX 1940 r. 


Kiedy pięć lat później, 8 maja 1947 Pilecki został aresztowany przez komunistów, przyznał, że - w porównaniu z tym, co robiła bezpieka - Oświęcim był igraszką.


więcej:
http://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/367150,Rotmistrz-Witold-Pilecki-do-Auschwitz-z-wlasnej-woli


Spotkanie z Władysławem Kozakiewiczem

 

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Chrzanowe składa serdeczne podziękowania nauczycielom i uczniom I LO za pomoc w przygotowaniu spotkania z mistrzem olimpijskim Władysławem Kozakiewiczem oraz za występ cheerliderek w dniu 4 grudnia 2014 roku.