W dniach 20,21 lutego br. uczniowie klas trzecich odbyli spotkania z Paniami Elżbietą Bulińską-Omasta i Beatą Doległo. Celem było przygotowanie do planowania kariery zawodowej. Uczniowie uzyskali informację na temat ofert pracy stałej i krótkoterminowej w Polsce i za granicą, dowiedzieli się jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej z pracodawcą, jak sporządzić dokumenty aplikacyjne. Mieli możliwość skorzystania z indywidualnych badań predyspozycji zawodowych.
Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie medycznym dla szkół ponadgimnazjalnych. Dla najlepszych uczestników przewidziane są atrakcyjne nagrody. Konkurs odbędzie się 30 marca. W celu uzyskania dodatkowych informacji zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej, gdzie można zapoznać się z regulaminem konkursu.
24 lutego do naszej szkoły mógł przyjść każdy zainteresowany dołączeniem do „rodziny Staszica”, czyli innymi słowy, na dzień otwarty. Przybywających gimnazjalistów już u wejścia witały uśmiechnięte uczennice klasy ID, kierując ich tym samym do koleżanek, których zadaniem było oprowadzenie młodszych kolegów po szkole i zapoznanie w poszczególnymi salami. Zadanie, trzeba przyznać nie było łatwe, gdyż liceum jest okazałym budynkiem i wdrapanie się na „Olimp” (najwyższe piętro w szkole) wymaga, po takiej wędrówce, wiele wysiłku. Jednakże gimnazjalistom to najwidoczniej wcale nie przeszkadzało, ponieważ piękne odręczne malunki na ścianach przedstawiające herby bądź polską husarię, starodawny klimat panujący w placówce oraz gościnność naszych profesorów wynagrodził im trudy. Dziewczyny, trzeba przyznać, spisały się na medal, ale nie dlatego, iż wkuły na pamięć wyświechtane formułki, lecz opowiadały z dumą o swojej szkole.
Na przybyłych razem z uczniami nauczycieli czekały ciasta i kawa, aby w spokoju mogli zaczekać na podekscytowanych wycieczką uczniów.
Jak więc się oprzeć i nie zajrzeć tu ponownie we wrześniu?
Wszystkim Paniom,
składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia,
pomyślności i samych pięknych dni w życiu.
Życzymy by uśmiech rozpromieniał Wasze twarze
i byście zawsze czuły się doceniane.
Robiąc tak niewiele, można zrobić tak wiele
Deklarując się, jako potencjalny dawca szpiku dajesz szansę na uratowanie życia konkretnej osoby: kolegi, sąsiada, a może kogoś bliskiego
Pamiętaj:
- Zarejestrowanym dawcą szpiku może zostać zdrowy człowiek w wieku 18 – 40 lat.
- Aby zostać kandydatem na dawcę i zarejestrować się w rejestrze dawców szpiku wystarczy oddać 10 ml krwi.
- Oddanie szpiku nie zagraża zdrowiu, szpik szybko się regeneruje.
- Dawstwo szpiku jest honorowe.
Uwaga! Należy koniecznie mieć przy sobie dowód osobisty
28 marzec – wtorek
8.00 - 11.00 godz., II LO w Chrzanowie,ul. Kard. Wyszyńskiego 19
12.00 - 16.00 godz., I LO w Chrzanowie, ul. Piłsudskiego 14
|
Akcja przeprowadzona będzie przy współpracy Fundacji Przeciwko Leukemii i NZOZ Medigen
W tegorocznej edycji rozgrywek półfinału wojewódzkiego piłkarki ręczne I LO zajęły II miejsce.
Jest to od wielu lat, w tej dyscyplinie sportu, największy sukces szkolnej reprezentacji, gdyż najczęściej nasze zawodniczki zajmowały trzeci stopień podium.
Na drodze awansu do finału wojewódzkiego stanęła nam już tylko jedna, choć bardzo trudna do pokonania, drużyna gospodarza. W bezpośrednim starciu nasza reprezentacja musiała dość boleśnie uznać wyższość zawodniczek z Olkusza, na codzień grających w lidze wojewódzkiej.
8 marca 2017 o godzinie 13.00 Dyrektor Muzeum w Chrzanowie Zbigniew Mazur zaprasza na otwarcie wystawy IKONY MODLITWĄ MALOWANE. Ikony ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach i Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, które odbędzie się w muzealnym Oddziale Wystaw Czasowych DOM URBAŃCZYKA (Al. Henryka 16, Chrzanów)
Wystawę będzie można oglądać w DOMU URBAŃCZYKA (Oddziale Wystaw Czasowych Muzeum w Chrzanowie) Od 8.03 do 5.06. 2017 r. Będzie to przekrojowa prezentacja tematyki przedstawień jakie odzwierciedlają ikony oraz różnych świętych kościoła wschodniego. Po raz pierwszy w Chrzanowie zostanie wyeksponowanych ponad 110 ikon pisanych przez rozmodlonych mnichów w słynnych warsztatach rosyjskich od XVII do XX w. Kolekcje zostały wypożyczone z Muzeum Śląskiego w Katowicach i Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Ze względu na fakt, że Chrzanów jest miastem, którego patronem jest św. Mikołaj, pokażemy również cenne wizerunki tego wspólnego dla obu tradycji religijnych świętego.
Warsztaty „Młody Filmowiec”
Nabór potrwa do 20.03.2017
Warunkiem wzięcia udziału w warsztatach jest wypełnienie ankiety i wysłanie jej na adres .
Ankieta do pobrania na dyapanazy@wp.pl
28 lutego 2017 w Libiążu odbyła się Powiatowa Licealiada w piłce siatkowej chłopców.
Drużyna I LO zajęła wysokie 3 miejsce wśród 8 zespołów ze szkół ponadgimnazjalnych naszego powiatu.
Naszą szkołę reprezentowali: Baran Łukasz, Woźniak Adrian - 2b, Kulak Bartosz, Podhalański Dariusz - 2a, Kita Jakub, Bochenek Jakub - 3a, Wikar Damian, Paleczny Wiktor, Bochenek Konrad -1c, Gawor Wojciech 3b, Mędela Maciej 3f.
Drużynę prowadzili prof. Agnieszka Olszowska i Paweł Kasperczyk.
Basen w Suchej Beskidzkiej 1 i 2 marca 2017 roku był areną zmagań najlepszych pływaków z naszego województwa.
W pierwszym dniu odbyły się zawody indywidualne w których Aleksandra Łęczyńska uczennica kl. 1c zajęła wysokie 4 miejsce w stylu grzbietowym, a Bartosz Kulak był 7 w gronie 22 zawodników stylu dowolnego. Naszą szkołę reprezentowali jeszcze Oliwia Urbanik /1c/ w stylu dowolnym i Oskar Wojtaszewski /2c/, Natalia Chlupka /1e/ i Aleksandra Palka /2d/ w stylu klasycznym.
Kolejny dzień zawodów to rywalizacja najlepszych drużyn pływackich ze wszystkich powiatów województwa małopolskiego. W tym roku zawody drużynowe odbyły się według nowego regulaminu, który obligował zawodników startujących w sztafecie do wyścigu indywidualnego.
Naszą szkołę reprezentowali: Bartosz Kulak, Jerzy Dzierwa, Krzysztof Bolek, Dominik Baran, Michał Ferlak, Aleksander Potocki - kl. 2a, Oskar Wojtaszewski - 2c, Piotr Pancerz -2e, Mateusz Paczyński -2d.
Pływacy naszej szkoły zajęli wysokie 8 miejsce wśród kilkunastu najlepszych drużyn małopolski.
Pływaków prowadził prof. Paweł Kasperczyk.
Wejdź na stronę www.druzynamistrzow.com Przeczytaj regulamin. Posłuchaj pierwszej zwrotki utworu w wykonaniu Bosskiego Romana. Pobierz BIT. Napisz ciąg dalszy. Wykonaj i nagraj. Wyślij. Wygraj !!! Przesyłanie zgłoszeń do 17 kwietnia 2017.
Więcej informacji na temat konkursu udziela pedagog szkolny.
I Liceum Ogólnokształcące im. S. Staszica w Chrzanowie,
Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie
Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział Chrzanów
ogłaszają konkurs dla uczniów szkół gimnazjalnych
i ponadgimnazjalnych pod hasłem
„ CZY LEKTURA TO TORTURA?”
Zapraszamy do zapoznania z regulaminem.
W dniu 13.03.2017 na Hali Sportowej przy I LO w Chrzanowie odbyła się Rejonowa Licealiada
w piłce koszykowej dziewcząt. Tytułu Mistrzyń Rejonu nasze dziewczyny bronią już kolejny raz
z rzędu, ale po raz pierwszy od wielu lat mogły zaprezentować się przed własną publicznością i na własnym boisku.
W zawodach wzięły udział 4 najlepsze drużyny swoich powiatów: 4 LO z Olkusza, ZS 1 z Andrychowa, PZ nr 11 z Kęt oraz nasz zespół. Drogą losowania wyłoniono pary półfinałowe, zwycięzcy półfinałów rywalizują o miejsca 1-2, przegrani o miejsca 3-4. Najlepsza drużyna turnieju wywalcza awans do Finału Wojewódzkiego. Nasze dziewczyny znają smak gry w finałach wojewódzkich, wiedzą, że jest to ukoronowanie całego sezonu sportowego. Nagrodą za wysiłek, nerwy, kontuzje, „pot i łzy” jest gra z najlepszymi zespołami w województwie małopolskim, medalistkami Mistrzostw Polski. Takie przeżycia zostają w pamięci na całe życie – Klarka, Natka, Gosia, Niko, Magda, Julia – one już były 2 razy na zawodach finałowych! To na ich umiejętności, a przede wszystkim doświadczenie boiskowe liczył piszący te słowa. Żeby jednak wedrzeć się do elity trzeba wygrać zawody rejonowe, co nigdy nie jest łatwe, a każda kolejna obrona tytułu jeszcze trudniejsza. Zespół został wystawiony na podwójny stres – obrona tytułu i to przed własną publicznością....
Z przyjemnością informujemy, iż do finału Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Rodzinie (etap centralny), współfinansowanej przez MEN, zakwalifikował się zespół
z Naszej szkoły.
Uczenice z klasy 1e Natalia Chlupka i Nikola Szczurek będą reprezentowały I LO w Chrzanowie w finale olimpiady, który odbędzie się 5 kwietnia br. w Olsztynie, w godz. 9.oo - 13.oo.
Patronat honorowy na Galą objęła Pani Elżbieta Rafalska - Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Opiekę nad uczennicami pełni prof. Barbara Wawrzyniak
W dniu 7 marca 2017 roku klasy Ib, Id i Ie wzięły udział w etapie finałowym XXVIII edycji Międzynarodowego Konkursu „Matematyka bez Granic”.
Konkurs ma charakter zawodów międzyklasowych. Podczas finału uczniowie wspólnie w zespołach klasowych rozwiązywali zadania różnego stopnia trudności, w tym jedno zadanie w języku angielskim. Finał konkursu odbywał się w tym samym dniu we wszystkich krajach Unii Europejskiej i poza Europą np. w USA, Kanadzie, Meksyku.
Gratulujemy i czekamy na wyniki.
Agnieszka Staroń
Małgorzata Mika
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Chrzanowie informuje, że Główny Inspektorat Sanitarny ogłosił konkurs dla szkół ponadgimnazjalnych realizujących program „ARS, czyli jak dbać o miłość?” pt. „Szkoła wolna od używek”.
Jest to konkurs na projekt edukacyjny mający na celu przeciwdziałanie uzależnieniom od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych. Zadanie konkursowe polega na opracowaniu projektu edukacyjnego dotyczącego tej tematyki, przez zespół projektowy założony przez 1-3 nauczycieli oraz 5-10 uczniów. Szczegóły konkursu znajdują się w załączniku.
Zgodnie z informacją otrzymaną z Głównego Inspektoratu Sanitarnego, jeżeli szkoła nie realizowała programu ARS a chce wziąć udział w konkursie, może to zrobić pod warunkiem, że po zrealizowaniu programu prześle do najbliższego PSSE wypełnione ankiety ewaluacyjne.
Aktualny termin zgłaszania prac konkursowych to 26 marca 2017r.
Marta Głownia, nasza ubiegłoroczna laureatka Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, zakwalifikowała się do eliminacji centralnych XLI Olimpiady Artystycznej w sekcji historii sztuki, które odbędą się w Warszawie w dniach od 10 do 12 kwietnia. To nasz pierwszy tak poważny sukces w tej dziedzinie. Trzeba jeszcze dodać, że Marta nie uczestniczy w regularnych zajęcia z historii sztuki, decyzję o udziale w olimpiadzie podjęła we wrześniu i od tej pory pracuje po kierunkiem prof. Jolanty Skowrońskiej. Podziwiamy więc za zdolności, determinację oraz pracowitość i życzymy kolejnych laurów!
Julian Smółka (ucz. kl. III a) zakwalifikował się do finału Olimpiady Przedsiębiorczości. To będzie już drugi finał Juliana w tym roku.
W lutym, razem z Michałem Słowikiem (ucz. kl. II a), zakwalifikował się do finału Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej.
ŻYCZYMY POWODZENIA!!!
Zapraszamy do zapoznania się z listą zawodników z okręgu krakowskiego, z którymi już za miesiąc Julian spotka się w finale
w SGH w Warszawie:
http://www.olimpiada.edu.pl/files/wyniki/OP12/OP12_Wyniki_zawodow_okregowych_KRAKOW.pdf
16 marca reprezentacja piłkarska naszej szkoły wzięła udział w turnieju halowej piłki nożnej, odbywającym się w ramach Powiatowej Licealiady Młodzieży, który tradycyjnie miał miejsce w hali sportowej ZSTU w Trzebini. Do rozgrywek zgłosiło się osiem drużyn reprezentujących szkoły ponadgimnazjalne powiatu chrzanowskiego, w tym nasze liceum w składzie: Jakub Kita 3a, Jakub Bochenek 3a, Adrian Pieczonka 3b, Grzegorz Pieczara 3b, Szymon Wierzbicki 3b, Jerzy Dzierwa 2a, Marek Spyra 2b, Maksymilian Szczurek 2b, Szymon Cwener 2c, Marek Starzycki 1b, Kacper Cziszewski 1b, Marek Kapcia 1b pod opieką prof. Renaty Solarskiej i prof. Piotra Kolasy.
Drużyny zostały podzielone na dwie grupy, gdzie rozgrywały mecze systemem każdy z każdym. Korzystne losowanie wznieciło w naszej ekipie spore ambicje i nadzieje na walkę o najwyższe lokaty, jako że teoretycznie silniejsze zespoły zostały umieszczone w przeciwnym drzewku turniejowym.
Gr. A: ZSECH Trzebinia, ZS Libiąż, PSLO Siersza, PCE Chrzanów
Gr. B: I LO Chrzanów, II LO Chrzanów, ZSTU Trzebinia, KSW Libiąż
Zapraszamy do udziału w 7 edycji bezpłatnych warsztatów „Lifescience dla licealistów” organizowanych przez Koło Naukowe Studentów Biotechnologii „Mygen” Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Jest to seria zajęć dla licealistów, podczas których wykonują oni eksperymenty laboratoryjne, starannie przygotowane przez doktorantów pracujących na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii.
Jest to dla nich doskonała okazja do bezpośredniego kontaktu z pracą w laboratorium i nabycia podstawowych umiejętności w tym zakresie. Ten projekt ma także na celu uświadomienie młodym ludziom, że działalność naukowa i praca laboratoryjna nie zamyka się w murach uczelni, lecz ma ogromny wpływ na codzienne życie, dzięki swym zastosowaniom w medycynie oraz różnych gałęziach przemysłu. Jest to również swoista prezentacja oferty dydaktycznej naszego wydziału, mająca zachęcić licealistów do wyboru jednego spośród kierunków tej jednostki. Wszystkie zajęcia są prowadzone przez studentów i doktorantów naszego wydziału, działających pod nadzorem pracowników naukowych.
Uczniowe klas drugich i trzecich realizujacy naucznie informatyki na poziomie rozszerzonym 24 marca 2017 roku uczestniczyli w praktycznych zajeciach automatyki i robotyki w krakowskiej firmie Astor. W ramach zajęć zapoznali się z funkcjonowaniem robotów przemysłowych oraz poznali specyfikę pracy informatyka - automatyka.
Rajd odbył się 21 marca 2017 roku w rejonie zalewu Chechło w Trzebini. Założeniem organizatorów imprezy była promocja aktywnego i zdrowego trybu życia, a także poznanie technik orientacji w terenie z kompasem i mapą.
W tym roku Nasi uczniowie w kategorii indywidualnej szkół ponadgimnazjalnych zajęli drugie miejsce zdobyli: Krystian Straś i Bartłomiej Bieniek z klasy 2b, a trzecie miejsce przypadło Natalii Chlupce (1e) i Agnieszce Gałaś (1a).
W kategorii drużynowej szkół ponadgimnazjalnych zajęliśmy drugie miejsce, tylko 3 minuty po zawodnikach z Trzebini.
Gratulujemy uczestnikom i zapraszamy we wrześniu na kolejny rajd na orientację.
W poniedziałek 20 marca br. w naszej szkole odbyła się prelekcja na temat "Jak zostać dawcą szpiku kostnego". Przeprowadziła ją Pani Dyrektor Bożena Bierca, a uczestniczyli uczniowie klas trzecich. Zapraszamy 28 marca wszystkie osoby, które chcą zostać dawcami do naszej szkoły i II LO w Chrzanowie.
25 marca 2017 roku odbył się I Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Górach. Po eliminacjach okręgowych do finału konkursu z Naszej szkoły awansowało trzech uczniów.
Finał konkursu odbył się w II LO W Krakowie. Szymon Galos uczeń klasy 1b zajął 6 miejsce w Polsce, a Elwira Piergies z klasy 2d – 9 miejsce w Polsce.
Opiekunem były p. Barbara Wawrzyniak i Jolanta Staniszewska.